Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Pierwsi mają już potwierdzenie własności

Około 850 zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wydali od początku roku miejscy urzędnicy. Znaczna część z nich został wydana na wniosek mieszkańców, którzy najwyraźniej nie mogli doczekać się urzędowego zaświadczenia własności, na których wydanie prezydent ma czas do końca roku. Także do dnia 31 grudnia 2019 roku mieszkańcy, którzy otrzymają takie zaświadczenia mają czas na deklarację, że chcą skorzystać z 99,9 % bonifikaty w opłacie za przekształcenie.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność w stosunku do działek zabudowanych budynkami mieszkalnymi stało się automatyczne od 1 stycznia 2019 r. W ciągu roku prezydent ma wydać wszystkim uprawnionym mieszkańcom zaświadczenia potwierdzające przekształcenie, w którym wyliczana jest wysokość opłaty przekształceniowej. Co do zasady jest ona równa 20-krotności dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste i można ją spłacać w ratach przez 20 lat. O wiele bardziej mieszkańcom Łomży opłaca się skorzystanie z uchwalonej przez Radę Miejską Łomży z bonifikaty wynoszącej 99,9%, jeśli opłata ta będzie wniesiona jednorazowo. Wniosek o skorzystanie z bonifikaty można składać do końca roku, ale nie wcześniej niż po otrzymaniu z ratusza wydanego przez prezydenta miasta zaświadczenia o przekształceniu. 
- Do każdego zaświadczenia dołączony zostaje formularz pn. „Zgłoszenie zamiaru wpłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności”,  który po wypełnieniu i złożeniu w siedzibie Urzędu w terminie do 31 grudnia 2019 roku, uprawnia do skorzystania z 99,9 % bonifikaty - podaje Łukasz Czech. 
Dotychczas takich „zaświadczeń z urzędu” wydano w Łomży niespełna 300. 
Decyzje prezydenta można przyspieszyć składając w ratuszu odpowiedni wniosek. Generalnie składa się go w sytuacji uzasadnionej potrzebą dokonania czynności prawnej (sprzedaż/darowizna nieruchomości lokalowej lub gruntowej) i przy okazji wnosi się opłatę skarbową w wysokości 50 zł. Okazuje się, że po takich wnioskach zaświadczeń wydawanych jest znacznie więcej niż „z urzędu”.
Jak przekazuje Łukasz Czech do Urzędu Miejskiego w Łomży wpłynęło 51 wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, na podstawie których wydano 570 zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. 
- Jeżeli jeden właściciel lokalu w budynku wielorodzinnym złoży wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, to zaświadczenia są wydawane wszystkim właścicielom wyodrębnionych lokali w danym budynku wielorodzinnym – tłumaczy miejski urzędnik. 

Urzędnicy proszą mieszkańców, aby w tym roku nie wnosić opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego przed uzyskaniem zaświadczenia z urzędu miejskiego, o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Podkreślają, że opłatę  przekształceniową za rok 2019 można uiszczać do 29 lutego 2020 roku.
Aby skorzystać z 99,9% bonifikaty w opłacie koniecznym warunkiem jest złożenie jest do końca roku zgłoszenie zamiaru wpłaty jednorazowej. Przysługuje ona osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym, będącym właścicielami:
•    budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
•    lokali mieszkalnych,
•    stanowisk postojowych i garaży, usytuowanych na nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę