Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Wiosna w Łomży nad Narwią ma radosne imię

„Maszeruje wiosna, maszeruje, w ręku trzyma kwiat”, i to niejeden. Sympatyczni pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 dziarsko wędrują ulicą Rybaki i przystają na Żydowskiej, gdzie przed wojną mieszkali Żydzi. Dzieci patrzą wesoło na rozległą Dolinę Narwi w słoneczne południe. Rano pierwszego dnia wiosny było zimno i pochmurno, ale teraz zrobiło się cieplutko, rześko i pogodnie. - Nasza Wiosna ma na imię... Monika! – śmieją się radośnie dziewczynki i chłopcy, krzycząc i tuląc do uśmiechniętej wychowawczyni Moniki Chmielewskiej. Idą na bulwar witać wiosnę A.D. 2019.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprosił do Portu Łomża nad Narwią na około półtorej godziny przedszkolaków i uczniów, by pożegnać się z zimą. Chociaż w sezonie 2018 / 2019 nie była nazbyt dokuczliwa, dosyć regularnie od świąt sypiąc co tydzień śniegiem, lecz nie dręcząc srogim mrozem, to i tak dzieci i dorośli porzucali zimę z ulgą. Dziesiątki zadowolonych ze spaceru nad cichą rzekę i meandry rozlewiska kilku- i kilkunastolatków z radością rozstawało się z kilkoma Marzannami przy ognisku. - Nasza Wiosna radosna ma na imię... Jasia – mówi pomoc nauczycielki Aneta Kędra z centrum wychowania przedszkolnego w Konarzycach, spacerując z 20-oma jeden przedszkolakami wzdłuż alejki nad rzeką, gdzie na rozlewiskach w oddali pływa w spokoju i dostojnie ok. 20 śnieżnobiałych łabędzi. Białe plamki skrzydlatego życia w złocistych promieniach słońca na niebie mocno odcinają się od stalowo-burej tafli wody. - Co przynosi nam wiosna...? - zaciekawia rozmową sympatyczne i grzeczne 3- i 4-latki w żółtych, odblaskowych kamizelkach nauczycielka. Po chwili wnet wiadomo, np., że przylatują bociany, kwiaty zaczynają wypuszczać listki i pąki, i wszystko budzi się do życia.

Słońce przywraca po zimie energię
- Ja obudziłam się dziś do życia o godzinie 6. rano, ale moja koleżanka na przedzie grupy Karolina Bożomańska o 5.30, żeby zrobić sobie starannie wiosenny makijaż i przygotować swoje dziecko – wyjawia sekrety 33-letnia nauczycielka z Konarzyc. A właściwie dlaczego ich Marzanna z szarego papieru to Jasia...? - Ponieważ w naszej grupie są dwaj Jasie, zaś kontur jednego z nich posłużył do narysowania symbolicznej postaci, która zabierze z sobą zimę na kolejny rok – wyjawia Pani Aneta. Również 33-letnia Pani Karolina z utęsknieniem wyczekiwała i wypatrywała oznak wiosny, słońca, pierwszej nieśmiałej zieleni, podmuchów ożywczego wiosennego wiatru. - Z wiosną wraca lepsze samopoczucie i poprawia mi się humor – twierdzi stęskniona. - Słońce przywraca mi energię, mogę czas spędzać na świeżym powietrzu, spacerować, jeździć rowerem i na rolkach, grać w piłkę nożną. 
Wiosna dzieci z „Dwójki” ma na imię Monika, jak święta mama świętego Augustyna z IV wieku, dlatego trzeba upewnić się dokładnie 21. marca, jaka będzie na nadchodzący czas...? - Fajna, ciepła, z humorem, wesoła i uśmiechnięta – proponują jedna przez drugiego pierwszoklasiści. Agatka może zobaczy, jak naprawdę kwitną na wiosnę liliowe, fioletowe i białe krokusy.... Jej energiczny kolega z ławki Patryk chciałby, żeby Pani Wiosna oszczędziła mu uwag w dzienniczku za zachowanie, ale - na szczęście - sam jest po zimie świadomy, że za swoje zachowanie odpowiada przez 4 pory roku.

Dzieci z przejęciem oglądały wnętrze i wyposażenie karetki Grupy Ratowniczej Nadzieja. - Miejmy  nadzieję, że nie będą nigdy więcej musiały oglądać jej od środka jako chorzy w potrzebie – życzyła im zdrowia Anna Męczkowska z MOSiR Łomża. Wśród zdrowych na wiosnę znaleźli się, między innymi, wychowankowie Przedszkola Publicznego nr 2 i z niepublicznych: Mały Artysta, Bajkowe Przedszkole, Eksperymentarium Malucha, Akademia Malucha, z SP 9 i Zespołu Szkól Specjalnych. O budzeniu się zwierząt i roślin ze snu zimowego opowiadali ciekawie specjaliści z Nadleśnictwa Łomża, natomiast charakteryzatorki Planety Asów malowały z fantazją dziecięce twarze na wiosnę.    
Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę