Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lipca 2024 napisz DONOS@

Dobrze, bo razem – czyli organizacja uroczystości rodzinnej w 3 krokach

Rodzinne spotkania i świąteczne zjazdy to dla większości z nas duża przyjemność. Niestety, to również sporo stresu, który towarzyszy przygotowaniom. Zwykle chcemy dopiąć wszystko na ostatni guzik i narzucamy sobie bardzo surowe wymagania, którym trudno sprostać. Zanim więc przystąpimy do przygotowań, powinniśmy dokładnie przemyśleć kolejne etapy działania i stworzyć solidny plan, który pomoże nam sprostać wyzwaniu bez zbędnych nerwów i pośpiechu.

1.    Budżet

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, by zbliżyć się do celu, jakim jest idealna rodzinna uroczystość, jest stworzenie dokładnego budżetu wydarzenia. Najlepiej zacząć od spisu potraw i ciast, które zamierzamy przygotować. Taka lista pomoże potem wyszczególnić kolejne składniki, wpisać je do tabeli zakupów i wyliczyć ich przewidywany koszt.

Nie przesadzajmy z potrawami i ciastami – tak, by później nie przechowywać w lodówce ogromnych zapasów i, tym samym, nie musieć wyrzucać jedzenia do śmietnika. Badania CBOS oraz Eurostatu wskazują, że w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca Polska znajduje się na piątym miejscu w UE pod względem wyrzucania żywności. Statystyczny Polak marnuje 235 kg jedzenia rocznie. W skali całego kraju to ok. 9 mln ton.

Dobrze skrojony budżet pozwoli nam pogodzić przyjemne z pożytecznym. Zakupy staną się znacznie szybsze i przebiegną sprawniej, gdy będziemy mieć w zanadrzu solidnie przygotowaną listę zakupów. Warto dopisać na niej również, ile sztuk konkretnych wyrobów potrzebujemy, a już na miejscu korzystać z promocji, które często obowiązują właśnie na kilka takich samych produktów, które możemy nabyć w niższej cenie. A w razie problemów finansowych pomoże pożyczka gotówkowa. Ale tylko ta z pewnego źródła!

2.    Gotowanie

Jeśli już nabyliśmy odpowiednio dużo artykułów żywnościowych, możemy przystąpić do najważniejszego etapu – gotowania. W zależności od tego, jak dużą imprezę przygotowujemy, będzie ono przebiegało inaczej. Dlatego ważne jest, by – przed wejściem do kuchni – stworzyć listę gości i wyszczególnić na niej osoby dorosłe i dzieci. Należy również upewnić się, jakiej diety przestrzegają nasi goście. Zaznaczmy na liście wegan i wegetarian, osoby z różnego rodzaju nietolerancjami pokarmowymi. Nie możemy dopuścić do tego, by ktoś był zmuszony jeść potrawy, które mu nie służą lub nie są zgodne z jego światopoglądem.

Po tych wstępnych oględzinach przychodzi czas na gotowanie właściwe. To najbardziej angażująca część całego procesu przygotowań. Wymaga sporo czasu, cierpliwości i umiejętności. Żeby wykonać ją prawidłowo i, jednocześnie, nie forsować się godzinnymi posiedzeniami w kuchni, musimy rozdysponować zadania na wszystkich domowników. Mąż, żona, dzieci – wszyscy powinni być zaangażowani. Najmłodsi mogą włączyć się w przygotowania i np. mieszać sałatki, pod okiem rodzica kroić kolejne składniki, wyjmować i podawać produkty. Jedna osoba dorosła niech zajmie się pieczeniem ciast, druga – tworzeniem wytrawnych potraw. W grupie praca będzie dużo łatwiejsza i szybsza. Współpraca przede wszystkim!

3.    Przestrzeń

Równie istotne jak dobre potrawy jest to, jak rozplanujemy przestrzeń w naszym domu, by ulokować wszystkich gości, zapewniając im wygodę i odpowiednią ilość miejsca. Jeśli dysponujemy niewielkim lokum, ograniczmy liczbę gości lub uprzedźmy ich na wstępie, że nie mogą liczyć na luksusowy tron, a raczej miękką poduszkę ułożoną na podłodze. To nie rodzaj krzesła jest tutaj najważniejszy, a atmosfera, którą uda nam się stworzyć.

Stół ustawmy maksymalnie na środku pomieszczenia, wokół niego umieśćmy krzesła. Tak, by można było wydostać się zza niego z każdej strony. Jeśli brakuje nam mebli, możemy skorzystać z pożyczki gotówkowej, która ułatwi nam zakup. Siedziska przydadzą się również w przyszłości.

W zależności od tego, ilu gości zapraszamy i w jakim są wieku, możemy również zadbać o różne rozrywki. W każdym towarzystwie świetnie się sprawdzą nieśmiertelne gry planszowe, które właśnie przeżywają swój renesans. To doskonała metoda integracyjna i świetny sposób na wspólne spędzenie czasu – bez telewizora i rozmów o polityce. Bo to kolejne istotna kwestia. Przyjęcie idealne to takie, na którym wszyscy czują się swobodnie. Tematy polityczne, religijne i finansowe niekoniecznie się do tego przyczynią. Nie pytajmy gości o pożyczki gotówkowe, o ich plany na najbliższe wybory. Pozwólmy poczuć się bezpiecznie i swojsko.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę