Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Dziś Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postu

Główne zdjęcie
fot. katedra.4lomza.pl

„Dobry Bóg daje nam taki dobry czas, abyśmy sobie o Nim przypomnieli, porzucili, to co złe i wybrali Go na nowo w naszym życiu” - piszą księża z parafii katedralnej na Środę Popielcową. Rozpoczyna ona w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Ten dzień ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia. W Popielec obowiązuje post ścisły.

- Na znak naszego nawrócenia i pokuty w Popielec przyjmiemy na nasze głowy popiół. Niech to będzie gest naszej pokory, bo przecież jesteśmy słabymi ludźmi, a grzechy tak często odłączają nas od Boga. To także znak naszej wiary, bo chociaż jesteśmy słabi i grzeszni, to wiemy, że Chrystus swoją mocą ten ludzki proch wynosi do godności dzieci Bożych. On jeden nadaje sens naszej ludzkiej egzystencji – podkreślają księża z parafii pw. św. Michała Archanioła zapraszając na dzisiejsze Msze święte, które będą sprawowane w porządku niedzielnym, oraz na nabożeństwa wielkopostne do Katedry. - Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 16,30, Gorzkie Żale w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 16 00. Zapraszamy wszystkich do udziału w tych pięknych i pobożnych nabożeństwach, za udział w których można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej. przyjęcie Komunii Św., brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i modlitwa w intencjach Ojca Św.)

W Popielec obowiązuje post ścisły tzn. wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 lat we wszystkie piątki i w Środę Popielcową.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę