Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Studnie chłonne, a przydomowe oczyszczalnie ścieków

Nieodłącznym elementem każdej przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków jest system odprowadzenia oczyszczonych ścieków. Jego wybór zależy przede wszystkim od rodzaju gruntu i warunków terenowych. Oczyszczone ścieki wypływające z biologicznych oczyszczalni mają postać wody drugiej klasy czystości. Dlatego istnieje możliwość ich odprowadzenia do cieku wodnego, zbiornika wodnego, otwartych wód przepływowych. Jednak takie rozwiązanie wymaga pozwolenia wodno prawnego, a to z kolei wiąże się z dodatkowym wydatkiem na regularnie przeprowadzane badania ścieków. Najpopularniejszym sposobem jest odprowadzenie oczyszczonych ścieków do gruntu poprzez studnię chłonną. Wynika to przede wszystkim z jej dużej efektywności, skuteczności i stosunkowo niedużej powierzchni montażu.

Budowa studni chłonnej

Studnię chłonną można wykonać z kręgów betonowych lub tworzyw sztucznych np. polietylen czy żywica poliestrowa. Ma ona postać zbiornika bez dna najczęściej o średnicy 1 metra oraz wysokości około 3 metrów. Wykonanie studni chłonnej najczęściej obejmuje wymianę rodzimego gruntu na odpowiednio przepuszczalny materiał np. piasek, żwir. W celu zwiększenia powierzchni chłonnej studni można w bocznych ścianach nawiercić otwory o średnicy około 1-2 cm. Wysokość studni chłonnej zależy od głębokości na jakiej znajduje się warstwa przepuszczalna gruntu do której musi sięgać studnia. Prawidłowe wykonanie studni chłonnej warunkuje poprawny odpływ oczyszczonych ścieków z przydomowej oczyszczalni. Przyjmuje się, że powierzchnia wsiąkania studni chłonnej powinna wynosić 1 m2 na mieszkańca.

Studnia chłonna, a odległości od obiektów

Planując budowę przydomowej oczyszczalni ścieków należy liczyć się z koniecznością zachowania wymaganych przepisami odległości od obiektów. Dotyczy to zarówno zbiornika samej oczyszczalni jak i systemu odprowadzenia oczyszczonych ścieków. Więcej na temat wymaganych odległości dotyczących przydomowej oczyszczalni jest w artykule Przydomowa oczyszczalnia ścieków odległości od obiektów. Odnośnie studni chłonnej wymagane jest zachowanie minimalnej odległości 2 m od budynku. Studnia musi sięgać od powierzchni terenu do warstwy przepuszczalnej gruntu oraz wymagane jest zachowanie minimum odległości 1,5 metra pomiędzy dolną jej warstwą, a wodami gruntowymi. Jeżeli na działce znajduje się studnia wody pitnej wymagane jest zachowanie odległości minimum 30 metrów. Z kolei od sąsiednich działek oraz dróg i ciągów pieszych powinno się oddalić studnie na odległość 3 metrów.

Tylko prawidłowo wykonana studnia chłonna będzie spełniała swoją rolę. Dlatego do montażu przydomowej oczyszczalni ścieków i studni warto wybrać firmę posiadającą doświadczenie. Równie istotne jest dostarczenie odpowiedniej ilości przepuszczalnego materiału. Szukanie oszczędności w wykonawstwie często skutkuje problemami z odpływem ścieków i niejednokrotnie wymaga ponownego wykonania systemu odprowadzenia oczyszczonych ścieków. Firma Traidenis-Pol posiada sieć autoryzowanych dystrybutorów na terenie całej Polski z wieloletnim doświadczeniem w montażu przydomowych oczyszczalni ścieków. Montaż każdej oczyszczalni wykonany przez naszych instalatorów objęty jest gwarancją.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę