Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jak dbać o bezpieczeństwo przy zaciąganiu pożyczki przez internet?

Szeroka oferta pożyczek pozabankowych dostępnych przez internet sprawia, że coraz więcej osób korzysta z tej formy uzyskania dodatkowej gotówki. Firmy kuszą potencjalnych klientów promocjami, oferując korzystne warunki kredytowania. Czy jednak pożyczki pozabankowe są w pełni bezpieczne?

 

Ofert pożyczek pozabankowych jest całe mnóstwo. Firmy udzielające tego typu zobowiązań przyciągają klientów przejrzystymi warunkami umowy kredytowej i możliwością szybkiego uzyskania sporej kwoty kredytu bez zbędnych formalności. Jednak łatwe rozwiązania nie zawsze są bezpieczne i korzystne, dlatego przed zaciągnięciem pożyczki w instytucji pozabankowej należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Promocyjne pożyczki

Instytucje pozabankowe, chcąc przyciągnąć nowych klientów, bardzo często oferują promocyjne warunki umowy pożyczkowej, np. możliwość uzyskania darmowej pożyczki. W Praktyce oznacza to, że pożyczając od danej firmy 3000 zł, spłacamy dokładnie tyle samo. Oczywiście należy liczyć się z tym, że każde następne zobowiązanie zaciągane w danej firmie będzie już oprocentowane zgodnie z zasadami danej instytucji pozabankowej, a dodatkowo powiększy się o koszty prowizji od udzielenia pożyczki. Decydując się na skorzystanie z promocji musimy jednak spełnić wszystkie jej warunki, zawarte w umowie pożyczkowej, czyli oddać całą kwotę terminowo. W przeciwnym wypadku koszty zobowiązania znacznie wzrosną, a dłuższa zwłoka w spłacie może wiązać się z nieprzyjemnościami, takimi jak ponaglenia, kary finansowe i windykacja.

Jakie niebezpieczeństwo może nieść ze sobą zaciąganie pożyczek pozabankowych?

Łatwość uzyskania pożyczki gotówkowej w instytucji pozabankowej również kusi konsumentów. Kredyt może uzyskać właściwie każdy, kto posiada dowód osobisty, konto bankowe oraz telefon komórkowy. Instytucje pozabankowe nie wymagają od swoich klientów żadnych zaświadczeń o dochodach, ani też poręczycieli. Wniosek o pożyczkę możemy złożyć za pośrednictwem strony internetowej, bez wychodzenia z domu. Tego typu rozwiązanie jest wyjściem z trudnej sytuacji finansowej dla osób posiadających negatywną historię kredytową. Niemniej jednak duża przyznawalność pożyczek internetowych, dla mało rozsądnych konsumentów może okazać się zgubna. Pożyczanie bez umiaru bardzo często kończy się tzw. pętlą kredytową, tzn. koniecznością zaciągania kolejnych zobowiązań finansowych, celem spłacenia poprzednich. Oprócz tego należy uważać na wysokie oprocentowania i prowizje pożyczek pozabankowych. Jak w przypadku każdego zobowiązania finansowego, pożyczki pozabankowe należy zaciągać z głową, mierząc siły na zamiary. Warto również zapoznać się szczegółowo z ramową umową zobowiązania, na które pragniemy się zdecydować. Niestety, wśród firm udzielających pożyczek pozabankowych, zdarzają się i takie, które żerują na niewiedzy lub braku uwagi podczas czytania umowy swoich klientów – może się na przykład okazać, kary za dzień zwłoki przekraczają znacznie kwotę samej pożyczki lub dług zostaje automatycznie refinansowany przez inną instytucję pożyczkową, a co za tym idzie, koszt zobowiązania wzrasta o kwotę prowizji, odsetek maksymalnych oraz kar umownych.

Jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki przez internet, zawsze należy korzystać z usług sprawdzonych firm pożyczkowych, a przed podjęciem decyzji, warto poszukać o danej firmie opinii np. na forach internetowych.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę