Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Kiedy warto wykupić zagraniczne ubezpiecznie

Członkostwo w Unii Europejskiej oraz związana z nim Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego sprawia, że w przypadku wielu wyjazdów zagranicznych, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na czas podróży wydaje się zupełnie zbędne. Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ nie działa na całym świecie, a ponadto nawet w krajach akceptujących tę kartę nie obejmuje ona każdego typu leczenia. Kiedy więc warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu?

  1. EKUZ działa także poza UE, w wybranych krajach.

  2. EKUZ nie obejmuje każdego typu leczenia.

  3. Wyjazd poza granice działania EKUZ za każdym razem powinien wiązać się z zakupem ubezpieczenia zdrowotnego.

Gdzie działa EKUZ?

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa w 28 państwach UE, 4 państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria) oraz w Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Albanii, Macedoni oraz w Mołdawii. Na terenie tych wszystkich krajów mieszkańcowi Polski udzielona zostanie bezpłatna pomoc medyczna. Podstawowe leczenie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, które ponosić musi pacjent. Wybierając się na kilkudniową podróż do Paryża lub do Rzymu niekoniecznie trzeba więc wykupować dodatkowe ubezpieczenie.

Przed wyjazdem do UE przeczytaj więcej o ekuz (https://ekuz.com.pl)

Czy EKUZ działa zawsze?

To kwestia, o której trzeba pamiętać, planując dłuższy zagraniczny wyjazd, szczególnie jeśli turysta boryka się z mniej lub bardziej poważnymi lub po prostu przewlekłymi problemami zdrowotnymi. EKUZ nie obejmuje bowiem kompleksowego leczenia. Spora część usług medycznych (m.in. konsultacje i zabiegi specjalistyczne, transport medyczny, usługi stomatologiczne). W tego typu przypadkach pacjent jest zobowiązany do partycypowania w, nie zawsze małych, kosztach. Za samo wezwanie karetki można zapłacić prawie 500 euro. Ubezpiecznie wyjazdowe to natomiast koszt około 200-300 zł. Pytanie, co się bardziej opłaca, wydaje się retoryczne. Dlatego przed wyjazdem sprawdź kiedy ekuz nie wystarczy na ekuz.com.pl

Jak wyglądają ceny leczenia poza EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie działa m.in. za wschodnią granicą Polski - w Rosji i na Białorusi. W przypadku wyjazdów w te rejony, wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe przy składaniu wniosku wizowego. Na Białorusi lub Ukrainie dobra szpitalna kosztuje około 80-120 zł, natomiast wizyta lekarska to koszt rzędu 50 zł. Wydatki w innych państwach świata mogą Europejczyków wprawić w osłupienie. Leczenie w USA, Chinach lub Egipcie może się okazać naprawdę kosztowne, dlatego też nie warto omijać ubezpieczenia zdrowotnego, nawet jeśli wniosek wizowy tego nie wymaga. Dobra w szpitalu w tak lubianym przez Polaków Egipcie lub Turcji może kosztować od 200 do nawet 500 dolarów.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę