Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Bony na zasiedlenie popularniejsze

Od kilku lat młodzi ludzie mogą otrzymać pieniądze na wyjazd za pracą. To 7,5 tysiąca złotych. Aby je otrzymać trzeba wyprowadzić się na odległość minimum 80 km od Łomży. Z tej możliwości skorzystało już ok. 240 dwudziestoparolatków i z roku na rok jest coraz więcej chętnych. W ubiegłym roku łomżyński PUP zafundował takie bony 84 osobom. Okazuje się, że mimo spadku bezrobocia młodzi w Łomży ciągle mają duże problemy ze znalezieniem pracy.

„Bon na zasiedlenie” to jedna z ustawowych możliwości wsparcia osób poszukujących pracy. Zarejestrowane w PUP osoby bezrobotne do 30 roku życia mogą ubiegać się o pieniądze na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. W ustawie określono także minimalną odległość, na jaką trzeba wyjechać to co najmniej 80 km. W Łomży wysokość bonu na zasiedlenie to 7,5 tysiąca złotych.
Okazuje się, że bony cieszą się coraz większym powodzeniem. Z danych PUP wynika, że w 2015 roku „bon na zasiedlenie” otrzymało miejscowych 26 bezrobotnych. Rok później z takiej możliwości skorzystało już 47 młodych, a w 2017 roku 75 osób bezrobotnych. W 2018 roku pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie podjęło 84 osoby bezrobotne, w tym 42 kobiety. Spośród skierowanych 53 osób, czyli 63,1% pochodziło z Łomży – podał PUP Łomża.

Młodzi mają trudniej
Na koniec 2018 roku w łomżyńskim PUP zarejestrowanych było niespełna 3500 bezrobotnych. To o około pół tysiąca mniej niż na koniec 2017 roku. Największą populację wśród łomżyńskich bezrobotnych na koniec grudnia 2018 roku stanowiły osoby w wieku 25 – 34 lata. W sumie było ich 1058, czyli 31,6% wszystkich zarejestrowanych w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży. Dodatkowo blisko 500 bezrobotnych ma mniej niż 25 lat.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę