Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Strona dla łomżan z całego świata

Główne zdjęcie
Fot. ze zbiorów Towarzystwa Wagów

– Każdy, kto choćby w minimalnym stopniu interesuje się historią swojej rodziny i miejsca w którym żyje, znajdzie coś dla siebie! – mówi Kamil M. Leszczyński, dyrektor biura Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Najnowszy projekt ŁTN to strona internetowa dotycząca lokalnej historii, ujętej z perspektywy mieszkańców Łomży i ziemi łomżyńskiej. Jest tu alfabetyczny spis nazwisk, wykaz rodów i rodzin z Mazowsza oraz Podlasia, archiwalne dokumenty, zdjęcia, plany i mapy oraz wiele ciekawostek, na przykład akt rozwodowy z roku 1820.

Fot. ze zbiorów Towarzystwa Wagów
Fot. ze zbiorów Towarzystwa Wagów
Fot. ze zbiorów Towarzystwa Wagów
Fot. ze zbiorów Towarzystwa Wagów
Fot. ze zbiorów Towarzystwa Wagów
Fot. ze zbiorów Towarzystwa Wagów

– Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe funkcjonuje już od ponad 43 lat i gromadzi pamiątki oraz księgozbiór związany z Łomżą i ziemią łomżyńską. Są to bardzo ciekawe i bogate zbiory, dlatego uznaliśmy, że pójdziemy o krok dalej i zaczniemy umieszczać najciekawsze z nich na specjalnej stronie, stworzonej w ramach programu „Dialog”, dzięki projektowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówi Kamil M. Leszczyński.
Strona www.name.lomza.pl to efekt realizacji ministerialnego projektu „Poznanie i pamięć: dziedzictwo historycznej ziemi łomżyńskiej w źródłach (XV-XX wiek). Tożsamość osób i miejsc – w 600-lecie praw miejskich Łomży: grodu ziemi łomżyńskiej (XIV-XVIII w.), stolicy departamentu (1807-1815) i guberni (1867-1918)” oraz wcześniejszych działań ŁTN: konferencji naukowych, wydawania licznych publikacji o tej tematyce, badań czy cyklicznych warsztatów genealogicznych, mających ułatwiać zainteresowanym osobom poszukiwanie własnych korzeni i tożsamości – dzięki stronie internetowej będzie to jeszcze łatwiejsze. 
– Ten portal ma pokazywać źródła historyczne, które są związane z Łomżą i z regionem – wyjaśnia Kamil M. Leszczyński. – Łomża jest tutaj głównym punktem naszego zainteresowania, ale portal ma znacznie szerszy zasięg, ponieważ dotyczy historycznej ziemi łomżyńskiej w granicach przedrozbiorowych, ale również późniejszych, choćby w granicach gubernialnych, znacznie większych, obejmujących też powiat wysokomazowiecki czy makowski. Chcemy w ten sposób promować dziedzictwo kulturowe Łomży i łomżan, które tworzyli i tworzą nadal, bo to ludzie tak naprawdę tworzą historię, to oni przez wiele wieków nadawali temu miastu kształt i charakter.
Strona wystartowała pod koniec grudnia i jest cały czas w budowie, bo regularnie pojawiają się na niej nowe materiały. Są to nie tylko wykazy, spisy, źródła metrykalne czy skany różnego rodzaju dokumentów, ale też materiały ikonograficzne, w tym archiwalne fotografie, skany starych czasopism i gazet, jak na przykład „Echa Łomżyńskiego” czy „Ech Płockich i Łomżyńskich” plany, w tym Łomży z XVI wieku oraz mapy. – Będą pojawiać się kolejne takie materiały – zapowiada Kamil M. Leszczyński. – Zamieścimy też nagrania-wspomnienia najstarszych mieszkańców Łomży, obserwujących jak zmieniała się przez lata, pamiętających nawet Łomżę przedwojenną, mamy też plany stworzenia herbarza łomżyńskiego.
Strona będzie jeszcze bogatsza, jeśli podzielimy się posiadanymi materiałami, dlatego Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe apeluje do mieszkańców Łomży i jej okolic o udostępnianie do zeskanowania archiwalnych zdjęć i dokumentów. W zbiorach ŁTN znajduje się też kilka tysięcy nieopisanych fotografii z lat 60. i 70. ubiegłego wieku, dlatego osoby mogące pomóc w identyfikacji uwiecznionych na nich ludzi czy wydarzeń proszone są o kontakt w siedzibie Towarzystwa przy ulicy Długiej 13, czynnej od poniedziałku  do piątku w godzinach 9.00 – 15.30.

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę