Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Uwaga! Oszuści znowu polują w Łomży

- Dziś na terenie powiatu łomżyńskiego uaktywnili się oszuści. Dyżurny do chwili obecnej otrzymał 4 sygnały o tym, że próbowali wyłudzić pieniądze od osób starszych – podaje Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży. - Pod numer stacjonarny dzwoniła „córka”, która bardzo płaczliwym głosem informowała, że pilnie potrzebuje pieniędzy w związku z wypadkiem drogowym.

Póki co policjanci nie mają sygnału o tym, że telefonicznym oszustom udało się kogoś oszukać. 
- Osoby starsze orientując się, że to może być oszustwo - rozłączały rozmowę – mówi Szlesińska apelując o czujność i poinformowanie starszych członków swoich rodzin o mechanizmach stosowanych przez oszustów!

Na początku stycznia telefonicznym oszustom udało się nabrać  dwie starsze mieszkanki Łomży. Jedna straciła 5 tys. zł, druga 30 tys. zł. Obie uwierzyły, że ich synowie mieli spowodować wypadki, a przekazane pieniądze miały wykupić ich od odpowiedzialności.
- Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują oszuści bywają bardzo różne, jednak ich wspólnym elementem jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i przychylności – podaje Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży. - Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne przekazanie pieniędzy. Po ich odbiór może zgłosić się inna, wcześniej ustalona osoba. Oszuści proszą także o przelewy finansowe na podane wcześniej konta. Czasem instruują, aby zostawić pieniądze w ustalonym, nietypowym miejscu.

Policjanci przypominają! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę