Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

Parki narodowe wykupią prywatne grunt

Biebrzański Park Narodowy i Narwiański Park Narodowy otrzymają z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacje na interwencyjne wykupy gruntów położonych w ich granicach, ale będących własnością prywatną. Pozwoli to pozyskać cenne przyrodniczo tereny i lepiej chronić unikatowe ekosystemy.

W przypadku Biebrzańskiego Parku Narodowego kwota dotacji wynosi ponad 640 tysięcy złotych. Zostaną wykupione powierzchnie, które znajdują się na obszarach Natura 2000: „Ostoja Biebrzańska” oraz „Dolina Biebrzy”. Jak podał NFOŚiGW planowane do wykupu działki położone są w miejscu występowania 17 cennych gatunków ptaków, m.in. wodniczki, kszyka, błotniaka stawowego, żurawia, derkacza, a także dubelta i kropiatki. Na niektórych działkach występują również cenne siedliska przyrodnicze torfowiska o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk oraz bory i lasy bagienne. Dodatkowo, na jednej z planowanych do wykupu działek stwierdzono występowanie strzepotka edypusa – motyla będącego przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 „Dolina Biebrzy”.

Narwiański Park Narodowy otrzyma z NFOŚiGW dwie dotacje w wysokości 15 500 zł i 9 500 zł na wykup prawie 1,7 ha i blisko 1,8 ha prywatnych gruntów. Działki o unikatowych walorach przyrodniczych znajdują się na terenie obszaru specjalnej ochrony siedlisk Natura 2000 „Narwiańskie Bagna” i obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Bagienna Dolina Narwi”. Jak podano w komunikacie część działki stanowi miejsce bytowania populacji lęgowej rzadkich i chronionych ptaków  derkacza oraz bekasa kszyka, którego gatunek jest objęty ochroną ścisłą. Wykup prywatnych gruntów spowoduje stworzenie zwartych kompleksów gruntów Skarbu Państwa i w połączeniu z innymi gruntami NPN pozwoli na aktywne prowadzenie zabiegów ochronnych i ograniczenie antropopresji, czyli działań człowieka wpływających na środowisko naturalne.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę