Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Bezpłatne empeki dla uczniów... później

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w "empeku" retro podczas święta komunikacji (fot. UM Łomża)

W kampanii wyborczej prezydent Mariusz Chrzanowski obiecywał, że do 1. stycznia 2019 roku uczniowie z Łomży będą mogli jeździć autobusami komunikacji miejskiej bezpłatnie. Nic takiego jednak się nie stało. W poniedziałek 7. stycznia radny miejski Dariusz Domasiewicz złożył do prezydenta interpelację w tej sprawie. Dwa dni później, na ratuszowej stronie internetowej napisano, że „bezpłatne przejazdy MPK dla uczniów po uchwaleniu budżetu”, a z treści artykułu wynika, że jeszcze później.

„Panie Prezydencie mieszkańcy naszego miasta zwracają się do Pana za moim pośrednictwem o podjęcie jak najszybszych działań w sprawie „darmowych empeków” dla wszystkich. Podczas kampanii wyborczej obiecał Pan że od 01.01.2019 roku uczniowie łomżyńskich szkół będą bezpłatnie jeździli komunikacją miejską. Darmowe „empeki” zgodnie z wyborczą obietnicą mają być dla wszystkich w drugiej połowie roku” - przypominał prezydentowi radny Domasiewicz podając link, do konkretnego artykułu na oficjalnej miejskiej stronie internetowej UM Łomża: Darmowe "empeki" dla uczniów. Bezpłatna komunikacja dla wszystkich?
Radny pytał prezydenta Chrzanowskiego „jakie dodatkowe pieniądze zostały zaproponowane przez Pana w budżecie na 2019 rok na poczet Pańskich deklaracji wyborczych i czy rzeczywiście wszyscy mieszkańcy miasta Łomża w roku 2019 będą mogli poruszać się bezpłatnie komunikacją miejską.”
Formalnie na odpowiedź na interpelację radnego prezydent ma dwa tygodnie, choć jak wskazuje radny Dariusz Domasiewicz, na interpelacje składane 13. grudnia 2018 roku w sprawie zasadności wzrostu wydatków miejskich spółek na promocję w terminie nie otrzymał odpowiedzi.      
W przypadku prezydenckiej obietnicy bezpłatnych autobusów dla uczniów swoista odpowiedź na pytania radnego została opublikowana w środę. Na oficjalnej stronie internetowej miasta pojawił się artykuł pt. „Bezpłatne przejazdy MPK dla uczniów po uchwaleniu budżetu”. Budżet Łomży na 2019 rok radni miasta mają uchwalić już w przyszłym tygodniu, ale z treści opublikowanego artykuły wynika, że bezpłatne przejazdy dla uczniów jeśli będą, to znacznie później. 
„Wniosek o wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów prezydent zamierza skierować do Rady Miejskiej po przyjęciu budżetu na 2019 rok. W jego projekcie zapisane są już większe środki na funkcjonowanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, które umożliwią wprowadzenie tej ulgi. Jeżeli zgodzą się radni, to będzie ona obowiązywała w drugiej połowie roku” - czytamy na ratuszowej stronie internetowej. 
Jest tam także wypowiedź prezydenta Chrzanowskiego, który potwierdza „docelowo chcę, aby z bezpłatnych przejazdów mogli korzystać  wszyscy nasi mieszkańcy”. Jak czytamy niezbędne do tego jest jednak przekształcenie MPK z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego, co otworzy nowe możliwości pozyskiwania funduszy na jej funkcjonowanie. Jak zapowiada prezydent możliwe, że stanie się to jeszcze w tym roku. 

W sierpniu ubiegłego roku, gdy prezydent Mariusz Chrzanowski zapowiadał wprowadzenie od 1. stycznia 2019 roku darmowych empeków dla uczniów, podawano że koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 1,6 mln zł. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejską dla wszystkich mieszkańców wyceniano wówczas na łącznie 2,6 mln zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę