Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Podatek śmieciowy w górę

Główne zdjęcie
Segregacja śmieci na wysypisku śmieci w Miastkowie

Radni Gminy Śniadowo podnieśli stawki opłat za śmieci na 2019 rok. Podstawowa opłata miesięczna od jednej osoby w rodzinie wynosić ma 16 zł za śmieci sortowane i 27 zł za śmieci niesortowane. Wójt gminy Rafał Pstrągowski tłumaczył radnym, że stawki opierają się o przedłożoną w przetargu wycenę zebrania i wywozu śmieci w gminie, ale – zarówno gminni urzędnicy jak i firma składająca ofertę - nie wiedzieli o złożonym przez łomżyńską spółkę śmieciową ZGO wniosku do prezydenta Łomży o niemal 50% podwyżkę opłat „na bramie” wysypiska w Czartorii. Realizacja tej podwyżki wiosną będzie oznaczała, że koszty gospodarki śmieciowej znowu wzrosną.

W Śniadowie opłata za śmieci naliczana jest od każdego mieszkańca. Samorząd gminy ulgi zastosował dla rodzin dużych, wielopokoleniowych. Jeśli w gospodarstwie jest 6 i więcej osób opłata jest ryczałtowa. Od nowego roku ma ty być 90 zł miesięcznie. 
- Już dla sześcioosobowej rodziny to będzie o 6 zł miesięcznie taniej, a jeśli rodziny są jeszcze większe, to te oszczędności będą większe – mówił podczas sesji woj. Rafał Pstrągowski podkreślając, że taką ulgą w gminie objętych jest 185 gospodarstw, w których żyje ponad 1300 osób – to ponad 1/3 mieszkańców. 
Przedstawiając propozycję podwyżki opłat za śmieci, aby wpływy pokryły koszty ponoszone przez gminę na gospodarkę śmieciową wójt potwierdzał, że opłaty za śmieci są wysokie, dużo wyższe niż np. opłaty ponoszone przez mieszkańców z tytułu podatku rolnego.
- Z podatku rolnego gmina zbiera rocznie 440 tysięcy złotych, a obecne koszty gospodarki śmieciowej na przyszły rok wynoszą ponad 790 tysięcy złotych – mówił wójt Pstrągowski. - Przykro mi, matematyka jest okrutna. To nie jest mój wymysł – dodawał.
Wójt podkreślał, że te kalkulacje dotyczą kosztów, które znane są w tej chwili. Tłumaczył, że  zarówno gminni urzędnicy jak i firma składająca ofertę - nie wiedzieli o złożonym przez łomżyńską spółkę śmieciową ZGO wniosku do prezydenta Łomży o niemal 50% podwyżkę opłat „na bramie” wysypiska w Czartorii. O tym wójtowie i mieszkańcy dowiedzieli się dopiero w ubiegłym tygodniu. Jeśli prezydent Mariusz Chrzanowski przychyli się do wniosku ZGO podwyżka miałaby obowiązywać od marca lub kwietnia 2019 roku. Wówczas znacząco wzrosłyby także koszty gospodarki śmieciowej w Łomży i okolicznych gminach, co musiałby zostać przełożone na kolejny wzrost stawek podatku śmieciowego.

zobacz: Opłaty za śmieci nam wzrosną... i to bardzo!


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę