Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Gigantyczna wycena modernizacji oczyszczalni ścieków

Główne zdjęcie
Oczyszczalnia ścieków w Łomży

W ogłoszonym po raz trzeci przez MPWiK przetargu na wyłonienie wykonawcy na rozbudowę i przebudowę oczyszczalni ścieków w Łomży cena oferty jest jeszcze większa niż w poprzednich przetargach. Warszawska spółka IDS-BUD prace wyceniła tym razem na ponad 88 milionów złotych, czyli o ponad 8,5 mln zł drożej niż latem. Wycena jest dużo wyższa niż kwota jaką na to zadanie chciała wydać miejska spółka, choć jej władze zwiększyły pulę środków na modernizację z niespełna 50 mln zł do blisko 64 mln zł. Łomżyńska oczyszczalnia ma być zmodernizowana w ramach unijnego projektu, a na którego realizację umowę podpisano przed dwoma laty.

O „problemach” z realizacją przez MPWiK unijnego projektu informujemy od miesięcy. Chodzi przede wszystkim o wycenę inwestycji. Według wniosku złożonego do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wartość projektu, obejmującego nie tylko modernizację oczyszczalni ścieków, ale także budowy kanalizacji w ulicach Nowogrodzkiej, Polowej czy Szmaragdowej, opiewała na 52,3 mln zł. Przyznane dofinansowanie stanowiło ok. połowy wartości czyli 27,1 mln zł. Niestety wyceny firm zainteresowanych zleceniem prac w łomżyńskiej oczyszczalni są znacznie droższe. Miejska spółka już dwa razy unieważniała przetargi, ze względu na zbyt wysokie ceny. Co ważne z przetargu na przetarg oferowane ceny prac są coraz wyższe. W pierwszym przetargu złożona przez tę samą firmę co teraz oferta nie sięgała 80 mln zł. W drugim przetargu jej ofert opiewała na ponad 83,5 mln zł, a konkurencyjnej firmy niemal 87 mln zł. W trzecim przetargu, w ramach którego oferty otwierano dziś (we wtorek 20 listopada)  wycena inwestycji jest jeszcze wyższa – 88 mln 375 tys. 500 zł. To znacznie powyżej kwoty, jaką na realizację zamówienia chciała przeznaczyć miejska spółka, choć kwotę tę podniesiono teraz do 63 mln 771 tys. 106 zł i 85 gr brutto. 

Dodajmy, że spółka MPWiK generuje roczne przychody na poziomie ok. 21 mln zł. W ubiegłym roku wypracowała zysk wynoszący 626 tysięcy złotych, z którego większość prezydent Mariusz Chrzanowski przeznaczył na wypłaty nagród dla załogi.

Gigantyczna inwestycję MPWiK chce sfinansować z unijnej dotacji, środków własnych spółki i kredytu lub pożyczki. Wyceny wskazują, że na modernizację oczyszczalni ścieków miejska spółka musiałaby pożyczyć kilkadziesiąt milionów złotych.

zobacz: Kto decyduje o długach miejskich spółek?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę