Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Wolontariusze zapraszają do Szlachetnej Paczki

- Każda rodzina to indywidualna historia, której towarzyszą duże trudności życiowe, ale nierzadko i tragedia, jak niespodziewany wypadek i kalectwo lub nagła śmierć któregoś z rodziców – opowiada Sebastian Chrzanowski z Łomży, wolontariusz Stowarzyszenia Wiosna z Krakowa, które organizuje od 2001 r. ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. W Łomży i powiecie łomżyńskim zaangażowało się do działania 30 wolontariuszy, docierając do około 70 rodzin. Dla większości potrzebujących są ofiarodawcy, jednak dla ponad 20 rodzin trzeba ludzi dobrego serca, gdyż finał akcji 8. i 9. grudnia.

Baza Rodzin w programie Szlachetna Paczka pozwala zapoznać się ze zgłoszonymi w tym roku do pomocy rodzinami. Pojawienie się rodzin z Łomży i okolic Nowogrodu, Śniadowa czy Miastkowa to wynik 4-stopniowej kwalifikacji i weryfikacji. - Rodziny do naszego programu nie zgłaszają się same, ponieważ unikamy postaw roszczeniowych, że komuś coś się należy – tłumaczy Sebastian. - Robią to parafie, koła parafialne i gospodyń wiejskich, dzielnicowi, organizacje i ośrodki pomocy społecznej, nauczyciele w szkole... Następnie wolontariusze odwiedzają rodzinę, poznając ją bliżej, i czasem przekonując, że warto z możliwości bycia obdarowanym skorzystać, bo może stanie się to silnym impulsem do zajęcia się swoim losem z jeszcze większą energią i optymizmem. Są rodziny w potrzebie, które same nigdy by się nie zgłosiły. Próbują poradzić sobie na własną rękę, jednakże dzięki zainteresowaniu życzliwego otoczenia i anonimowych darczyńców ze Szlachetnej Paczki – odzyskują nadzieję w dobroć innych ludzi i wiarę w możliwości rodziny na poprawę swojego losu.

Podnieść na duchu i zmobilizować do działania
Zweryfikowane przez wolontariuszy rodziny, także ze względu na uzyskiwane dochody i szansę na wyjście z impasu, dopuszczane są do udziału w akcji dopiero po akceptacji wojewódzkiej i centrali. - Odmówienie pomocy może być także pomocą, żeby ktoś sam zaczął walczyć o zmianę sytuacji – mówi Sebastian. Przypomina, że wspierają zwłaszcza tych, którzy próbują podnieść się z tragedii i pokonać trudności. Sam fakt, że ktoś o nich pamięta i wspiera na życiowych zakrętach, podnosi na duchu i mobilizuje do działania. Dlatego łomżyniacy szukają darczyńców, którzy przyłączą się do Szlachetnej Paczki. - Szczególnie zależy nam na promocji możliwości objęcia wsparciem rodzin w Łomży i łomżyńskim regionie – dodaje Sebastian Chrzanowski, zapraszając od udziału pojedyncze osoby, rodziny, grupy przyjaciół i środowiska zawodowe bądź pracownicze w firmach. Z sytuacją szczegółową konkretnych rodzin z Łomży i powiatu łomżyńskiego można zapoznać się na stronie:  www.szlachetnapaczka.pl

Przy każdej z historii małżeństw, dotkniętych nagle przez chorobę bądź wypadek, oraz przy każdym z losów samotnych matek i ojców, dzielnie borykających się z niepełnosprawnością u dzieci albo u krewnych, można kliknąć w czerwony prostokąt z napisem: WYBIERZ TĘ RODZINĘ. To decyzja.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę