Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Liczą na „schetynówkę”

Główne zdjęcie
Droga przez Zosin. Jedna z pierwszych "schetynówek" w regionie - zbudowana w 2008 roku.

101 wniosków na ponad 130 milionów złotych złożyły samorządy do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego o dofinansowanie w przyszłym roku inwestycji w Ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. To program tzw. schetynówek”. Wojewoda opublikował wstępną listę rankingową wniosków wybranych do dofinansowania. Wysoko na niej są wnioski m.in. z gmin: Miastkowo, Nowogród i Łomża, a nieco dalej miasta Łomża. W przypadku dróg powiatowych wniosek powiatu łomżyńskiego jest "dopiero" na 12 miejscu.

Program „schetynówek” zakłada, że rząd dofinansowuje realizowane przez samorządy przedsięwzięcia do połowy ich wartości. Pieniądze, w ramach wyznaczonego limitu, rozdziela wojewoda. W tym roku do podziału w województwie podlaskim rząd przeznaczył 47,5 mln zł. Po połowie z tych środków trafia do gmin i powiatów, co przełożyło się na realizację 31 inwestycji w gminach i 11 w powiatach. Ile wniosków uzyska dofinansowanie w przyszłym roku, póki co nie wiadomo, ale zainteresowanie rządowymi dotacjami jest bardzo duże. Do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku gminy i powiaty złożyły 110 wniosków, przy czym na wstępną listę rankingową wniosków wybranych do dofinansowania, którą w tym tygodniu zatwierdził wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski trafiło 76 wniosków gmin, które opiewają na ponad 83 mln zł dofinansowania i 25 wniosków – na ponad 48 mln zł dofinansowania - ze starostw powiatowych.  

Łomżyńskie gminy dostaną miliony

Wysoko na wstępnej liście są wnioski kilku gmin z okolic Łomży. Jeśli nie będzie jakichś nadzwyczajnych zmian przynajmniej te z pierwszej 20. powinny otrzymać rządowe dotacje. 
Najwyżej – na 6. miejscu – jest wniosek gminy Miastkowo dotyczący budowy ulic Spokojnej Wąskiej w Miastkowie. Obie mają niespełna 850 metrów długości a wartość inwestycji wyceniona na 2,35 mln zł. Połowę kwoty 1 mln 174 tys. 529 zł miałoby stanowić dofinansowanie z PUW. 
Na 9. miejscu jest wniosek gminy Nowogród dotyczący rozbudowy i przebudowy drogi gminnej Mątwica - Szablak o długości 1,84 km. Wartość inwestycji to 3,9 mln zł, a dofinansowanie o które gmina zabiega to 1,95 mln zł.
Na 13. miejscu listy jest wniosek gminy Łomża - przebudowa ul. Armii Krajowej we wsi Stare Kupiski - III etap (kontynuacja z roku 2014,2015,2016 i 2017). Długość ulicy to 2,1 km, a wartość zadania 5,6 mln zł. Gmina chce je zrealizować jeśli pozyska 2,8 mln zł dotacji.
Na 16. miejscu jest wniosek miasta Kolna na przebudowę mającej niespełna 700 metrów długości ul. Marii Dąbrowskiej. Wartość przedsięwzięcia przekracza 1,3 mln zł, a wnioskowana dotacja  658 tys. zł.
Na 19. miejscu jest wniosek gminy Zambrów  - rozbudowa drogi Zbrzeźnica - Pstrągi Gniewoty wraz z rozbudową skrzyżowania z drogą Pstrągi - Gniewoty Bacze Mokre. To przedsięwzięcie oszacowano na 5,3 mln zł a wnioskowana dotacja wynosi 2,65 mln zł. Jeśli gmina Zambrów je otrzyma przebudowane będzie blisko 2,5 km drogi.
Na 23. miejscu listy jest wniosek gminy Śniadowo dotyczący przebudowy ok. pół kilometra ul. Szosowej. Wartość zadania to niespełna 750 tys. zł, a wniosek o rządowa dotację opiewa na 371 tys. zł.
Tuż za nim, na 24. miejscu znajduje się wniosek gminy Radziłów dotyczący przebudowy ok. 330 metrów drogi we wsi Karwowo. Koszt inwestycji oszacowano na niespełna 360 tys. zł, a dotacja miałaby wynieść niemal 180 tys. zł.
Kolejny jest - na 25 miejscu – wniosek miasta Łomży. Dotuczy on budowy ulicy Kolejowej, która ma mieć 900 metrów długości. To przedsięwzięcie warte 6 mln zł, i miasto chce otrzymać 3 mln zł dotacji.
W pierwszej trzydziestce gminnych wniosków jest jeszcze wniosek gminy Jedwabne (27 miejsce) dotyczący budowy 337 metrów drogi we wsi Kubrzany (wartość 773 tys. zł, dotacja 386 tys. zł)  oraz miasta Grajewo (30 miejsce).Ten dotyczy dalszej budowy ul. Ekologicznej. Chodzi o odcinek o długości 900 metrów. Koszt przedsięwzięcia to ponad 4,1 mln zł, a wnioskowana dotacja przekracza 2 mln zł.

Młynarska w Konarzycach „z szansą na dofinansowanie”
Wśród 25. wniosków powiatowych na 5. miejscu listy jest wniosek powiatu grajewskiego dotyczący przebudowy drogi Bęćkowo – Szczuczyn. To 3,5 km drogi, której przebudowę wyceniono na ponad 2,6 mln zł, a władze powiatu chcą pozyskać ponad 1,3 mln zł dotacji.    
Na 7. miejscu jest wniosek powiatu wysokomazowieckiego na drogę Trzaski - Radziszewo – Sieńczuch (3,8 km). Wartość zadania – 4,2 mln zł, a wnioskowana dotacja 2,1 mln zł.
9. jest wniosek powiatu kolneńskiego dotyczący przebudowy 1,2 km drogi z Kolna do miejscowości  Górskie. Zadanie wyceniono na ponad 5,5 mln zł, i aby było realizowane dotacja miałaby wynieść 2,75 mln zł. 
Na 10. miejscu jest wniosek powiatu zambrowskiego na przebudowę drogi  Srebrna - Paproć Duża. To odcinek o długości 1,5 km. Wartość inwestycji oszacowano na ponad  3,1 mln zł, a dotacja o która zabiegają władze powiatu wynosi 1,55 mln zł. 
Na 12. miejscu wstępnej listy rankingowej jest wniosek powiatu łomżyńskiego, który chce rozbudować ul. Młynarską w Konarzycach. Chodzi o odcinek o długości 830 m. Aby go przebudować powiat potrzebuje 750 tys. zł dotacji, bo inwestycję wyceniono na 1,5 mln zł.
Wszystkie te „nasze” powiaty złożyły po jeszcze jednym wniosku. 
Na 13. miejscu listy jest przebudowa dwóch odcinków drogi Janowo - Łosewo – Niksowizna o łącznej długości 3,5 km na terenie powiaty kolneńskiego. Wartość zadania to 4,25 mln zł, a wnioskowana dotacja wynosi 2,12 mln zł.
Na 14. miejscu jest wniosek powiatu wysokomazowieckiego na rozbudowę ponad 3 km drogi Dąbrowa Łazy - Dąbrowa Moczydły. To inwestycja za 6 mln zł, która może być zrealizowana przy dotacji 3 mln zł.
Na 15. miejscu jest wniosek powiatu łomżyński dotyczący przebudowy ok. kilometra drogi w  Kuziach. Koszt to 1,56 mln zł, a wnioskowa dotacja wynosi 778 tys zł. 
Na 18. miejscu jest zgłoszona przez powiat grajewski przebudowa ok.1,7 km drogi w Wąsoszu. Koszt blisko 2 mln zł, a wniosek o dotację opiewa na 999,5 tys. zł 
Na 20. miejscu jest powiat zambrowski i przebudowa drogi Sędziwuje, Stare Krajewo, Krajewo Borowe o długości 2,3 km. Wartość powiatowej inwestycji oszacowano na ponad 3,5 mln zł, a dotacja miałaby wynieść 1,77 mln zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę