Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Wojenna ewakuacja z Gródka do Łomży

„W związku z wydanym przez Wojewodę Podlaskiego zarządzeniem o ewakuacji Wójt Gminy Gródek w dniu 15 listopada br. zarządza ewakuację ludności z części gminy Gródek do Łomży.” To epizod w ramach ćwiczeń obronnych ANAKONDA 18. - Ewakuowaną ludność pozorować będzie ponad 100 uczniów klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Łomży – podaje Roman Czepe z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego zaznaczając, że łącznie w epizodzie bierze udział ok 300 osób z 14 instytucji. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Wojewoda Podlaski.

ANAKONDA to największe, odbywające się co dwa lata ćwiczenie polskich sił zbrojnych. Tegoroczna edycja jest szczególna. Bierze w niej w całym kraju udział 17,5 tys. żołnierzy. Wojska, dowódcy i sztabowcy będą ćwiczyć w nowych miejscach, a manewry zbiegają się z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W manewrach, oprócz polskich żołnierzy, będą się też szkolić mundurowi z dziewięciu państw członkowskich oraz struktur dowodzenia i sił NATO. 

Celem „ewakuacji” mieszkańców Gródka do Łomży jest „doskonalenie systemu ochrony ludności, w tym ewakuacji ludności, w złożonym środowisku operacyjnym oraz na obszarach działań Sił Zbrojnych RP – podaje Roman Czepe. - W ramach ewakuacji w Gródku zostaną utworzone: punkt ewidencyjno-informacyjny w Gminnym Ośrodku Kultury w Gródku (wydawanie kart ewakuacji oraz ewidencja osób ewakuowanych), punkt załadowczy na stacji Waliły. Transport ludności będzie realizowany sposobem kombinowanym, to znaczy z Gródka do stacji Waliły busami gminy a nastąpienie szynobusem (wyjazd pociągu specjalnego o godz. 11:19, trasa do pokonania to 123 km) do Śniadowa (za przejazd po torach odpowiada PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku, POLREGIO Przewozy Regionalne Oddział Podlaski). W Śniadowie jest zaplanowany punkt pośredni tzw. punkt wyładowczo-załadowczy, organizowany przez Wójta Gminy Śniadowo. Po przyjeździe pociągu na stację Śniadowo (ok 13:30), następuje przemieszczenie się ludności do szkoły w Śniadowie. W szkole jest zaplanowany załadunek ewakuowanych osób do podstawionych przez Miasto Łomża autobusów miejskich, które ok 14:30 wyruszą w asyście policji do punktu wyładowczo-rozdzielczego w Łomży (ok. 20 km), zorganizowanego przez Prezydenta Miasta Łomża (ul. Studencka 19, WSA). W tym punkcie następuje rejestracja ludności ewakuowanej i rozdzielenie ich do kwater tymczasowych na terenie miasta Łomża wraz z przydzieleniem przewodników dla poszczególnych grup. Za bezpieczeństwo całego procesu ewakuacji odpowiada Komenda Wojewódzka Policji wsparta przez Podlaski Oddział Straży Granicznej (w gminie Gródek) Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Białymstoku (zabezpieczenie pociągu), żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zabezpieczenie pociągu oraz osłona mostu w Uhowie) oraz 8 plutonu Komponentu Organizacji Proobronnych (Biuro Ministra Obrony Narodowej ds. Organizacji Proobornnych, zabezpieczenie Gródka oraz elementów infrastruktury kolejowej Białystok Fabryczny). 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę