Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Działki po PKS Łomża sprzedane

Główne zdjęcie
Działki po dawnej bazie PKS Łomża rejonie alei Józefa Piłsudskiego, ul. Spokojnej i ul. Żabiej, które sprzedała spółka PKS Nowa Białystok

PKS Nova w Białymstoku sprzedała blisko 5 hektarów gruntu i części budynków dawnej bazy PKS Łomża. Nabywcami nieruchomości w rejonie alei Józefa Piłsudskiego, ul. Spokojnej i ul. Żabiej są dwaj łomżyńscy biznesmeni. Za prawo użytkowania wieczystego do tych działek zapłacili w sumie 3 mln 320 tys. zł netto.

We wtorek w Białymstoku odbył się już chyba piąty przetarg na sprzedaż większości bazy dawnego PKS Łomża. Po „integracji” - wchłonięciu na początku z 2017 roku przez PKS Białystok czterech innych PKS-ów w województwie podlaskim, uznano je za zbędę dla nowej samorządowej spółki PKS Nova. Pierwsze próby ich sprzedaży były jeszcze w ubiegłym roku, ale dopiero w tym roku presja na ich sprzedaż gwałtownie wzrosła. Sześć sąsiadujących ze sobą działek zgrupowano w dwa kompleksy, przy czym jeden obejmował dwie działki o powierzchni niemal 1,1 ha ale z trzema halami o powierzchni niemal 2,5 tys. m2, a drugi cztery puste działki o łącznej powierzchni 3,7 ha. Początkowo z ich sprzedaży chciano pozyskać minimum 4 miliony złotych, ale po kilku nieudanych przetargach w połowie października władze województwa zgodziły się na obniżenie ceny o 1/4. 
Chętni pojawili się niemal natychmiast - gotowi byli kupić je już w przetargu 26 października, ale na kilka godzin przed licytacją zarząd województwa zdecydował o wstrzymaniu sprzedaży. Powodem miały być zgłaszane „wątpliwości, co do zasadności ich sprzedaży zarówno w aspekcie przeszkód prawnych jak i społecznych”. Rozwiano je już kilka dni później, a dodatkowym motywem do szybkiej sprzedaży okazała się „potrzeba” uzyskania pieniędzy na dalsze procesy restrukturyzacji spółki PKS Nova oraz zabezpieczenie środków na wypłaty. Następne przetargi na sprzedaż obu kompleksów działek po PKS Łomża ogłoszono już 2 listopada, a dziś je rozstrzygnięto. Na mniejszy kompleks działek z budynkami chętnych było dwóch przedsiębiorców z Łomży, a na ten większy do licytacji stanęło trzech także łomżyńskich przedsiębiorców. Mimo stosunkowo dużego zainteresowania ceny wywoławcze podbito tylko nieznacznie. Pierwszy z kompleksów poszedł na 1,3 mln zł (netto), przy cenie wywoławczej wynoszącej 1,15 mln zł. Drugi kompleks działek sprzedano za 2 mln 20 tys. zł (netto), przy cenie wywoławczej wynoszącej 2 mln zł. 

Dodajmy, że PKS Nova sprzedawała w przetargu prawa własności do budynków posadowionych na działkach i prawa użytkowania wieczystego gruntów, których właścicielem jest Miasto Łomża.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę