Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wydatki na fajerwerki jeszcze większe

Główne zdjęcie
Fajerwerki nad miejskim ratuszem

Dwa podpisane w październiku przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego zarządzenia dotyczące zmian w budżecie Łomży opublikowano dziś w miejskim BIP. Pierwsze z zarządzeń jest sprzed niemal miesiąca. W nim prezydent zwiększył wydatki budżetu na promocję o 87 tys. zł do kwoty blisko 2 miliony złotych. Przed czterema laty ten fundusz wynosił „tylko” 420 tysięcy. W kolejnym zarządzeniu z 30 października Chrzanowski przeznaczył kolejne 55 tys. zł złotych na zakup dekoracji świetlnych bożonarodzeniowych.

Zwykle prezydenckie zarządzenia w BIP były publikowane na bieżąco. Tym razem jednak tak nie było. Oba prezydenckie zarządzenia Nr 329/18 z dnia: 18 października i Nr 333/18 z dnia: 30 października zostały opublikowane dopiero 13 listopada. Czy zwlekanie z publikacją ma związek z „materią” zarządzeń i kampanią wyborczą, która także dotykał rozrzutności Chrzanowskiego miejskich pieniędzy na fajerwerki, o tym możemy dziś jedynie snuć przypuszczenia.
Fakty są takie, że w pierwszym z zarządzeń – z 18 października 2018 roku, wśród wielu zmian w budżecie jest także zwiększenie środków na promocje miasta o 87 tysięcy złotych. Oficjalne uzasadnienie dla wydatkowania tych środków to: „zakup wyprawek do samorządowego becikowego, organizację mikołajek miejskich oraz organizację sylwestra miejskiego 2018/2019”. Pieniądze na te wydatki pochodzą z „rezerwy ogólnej” budżetu miasta.
W drugim zarządzeniu prezydent także uszczupla tę „rezerwę ogólną” budżetu z przeznaczeniem na... zabłyśnięcie. 55 tysięcy złotych z tych środków przesunął na „zakup dekoracji świątecznych bożonarodzeniowych w celu uzupełnienia zasobów Miasta w nowoczesne formy iluminacji świetnych”. Tym razem środki nie trafiły jednak do działu „promocja”, ale „zakup usług pozostałych” w dziale „drogi publiczne gminne”. 

Rekordy budżetu 2018 roku
Warto przypomnieć, że w tym roku Łomża ma rekordowo wysoki budżet na promocję. Miejskie środki na ten cel przekroczyły już 1 milion 940 tysięcy złotych, wobec 913 tys. w roku ubiegłym, 656 tys. zł dwa lata temu i 433 tys. zł w 2015 roku – pierwszym roku urzędowania w ratuszu prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. 
W tym roku władze miasta zdecydowały się zaciągnąć także rekordowo wysoki kredyt. Budżet miasta ma pożyczyć aż 38 i pół miliona złotych. To najwyższy w historii miasta kredyt, a biorąc go władze sprawią, że zadłużenie Łomży na koniec roku przekroczy granicę 147,5 mln zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę