Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Listopad pełen wyprzedaży – czeka nas Black Friday, Small Business Staurday i Cyber Monday

Listopad jest miesiącem, kiedy powoli ogarnia nas świąteczna gorączka zakupów. To ostatnie momenty, zanim zasypie nas biały puch, a sklepy zasypią nas bożonarodzeniowymi promocjami. Dla wielu osób odpowiednim momentem do wykonania pierwszych zakupów świątecznych są listopadowe obniżki cen. Liczne promocje są efektem trzech wyjątkowych dla sprzedawców i klientów dni – Black Friday, Small Business Saturday i Cyber Monday. Czym są, jaka jest ich historia i na jakie okazje możemy liczyć w „długi sprzedażowy weekend”?

Black Friday – festiwal konsumpcji z Ameryki

Tradycja narodziła się w USA w ubiegłym wieku i opanowała cały północny kontynent do tego stopnia, że niektóre stany wprowadzają nawet z okazji listopadowych obniżek dzień wolny od pracy, mimo że Black Friday oficjalnie nie jest świętem. Tradycja od kilku lat zyskuje też na popularności w większości krajów całego świata. W Polsce Black Friday znany jest też pod nazwą Czarny Piątek.

Mieszkańcy Ameryki polują na promocje w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. Black Friday na całym świecie co roku wypada w czwarty piątek listopada – w tym roku jest to 23.11.2018.

Wokół narodzin Czarnego Piątku krąży kilka anegdot. Jedna z nich dotyczy załamania rynku finansowego po spekulacjach giełdowych w 1869 roku, kiedy rząd doprowadził do spadku ceny za uncję złota ze 160 na 130 dolarów. Inna jest związana z kolorem tuszu, jakim sprzedawcy wypełniali księgi – czerwony był używany do zapisywania strat, które towarzyszyły sklepom prawie przez cały rok. Po czarny, do zapisywania przychodów, sprzedawcy sięgali dopiero w okresie przedświątecznym, gdy sprzedaż wreszcie przynosiła zyski i to nie byle jakie. Po raz pierwszy terminu „Black Friday” użyto w 1951 roku, kiedy ogrom pracowników w USA zawiadomiło pracodawców o chorobie, by opuścić dzień pracy i zrobić sobie dłuższy weekend. Hasło weszło kilka lat później do użycia wśród funkcjonariuszy policji w Filadelfii, którzy obserwowali kilometrowe korki i wzmożony ruch w pierwszy dzień po Święcie Dziękczynienia.

Obecnie, w czwarty piątek listopada, możemy liczyć na obniżki sięgające nawet 75% bazowej ceny produktu. Sklepy do ostatniego momentu trzymają klientów w niepewności i nie zdradzają, jakie promocje przygotowują na Czarny Piątek. W Black Friday po niższej cenie z pewnością będziemy w stanie upolować ubrania i obuwie, sprzęt elektroniczny, kosmetyki, artykuły do domu, smakołyki i wiele więcej.

Small Business Saturday – promocje wśród mniejszych sprzedawców

Po hucznym Black Friday, podczas którego ludzie ustawiają się w kolejkach do sklepów dużych i znanych marek, przychodzi czas na Small Businness Saturday. To odpowiedź na zakupowe szaleństwo ze strony średnich i małych firm, często działających lokalnie. W pierwszą sobotę po Święcie Dziękczynienia na klientów czeka równie dużo ofert, tym razem z mniejszych sklepików. Tradycja została zapoczątkowana przez towarzystwo finansowe American Express oraz organizację non-profit National Trust for Historic Preservation.

Inicjatywa nie jest jeszcze tak znana jak Czarny Piątek, ale rośnie w siłę z każdym rokiem. Kto wie, może za jakiś czas zawita też do Polski?

Cyber Monday – szaleństwo w sklepach internetowych

Dla tych, którzy nie lubią stać w długich kolejach w sklepach stacjonarnych (oraz dla właścicieli sklepów internetowych) powstał Cyber Monday. W poniedziałek po Czarnym Piątku możemy liczyć na wyprzedaże w sklepach online. Cyberponiedziałek opanował też sklepy polskich producentów oraz zagranicznych, którzy paczki wysyłają również do naszego kraju.

Internetowe przeceny skłaniają nas nie tylko do robienia zakupów dla siebie, ale też kupowania świątecznych prezentów. Z roku na rok coraz więcej klientów rezygnuje ze sklepów stacjonarnych na rzecz zakupów online.

Nie trać głowy w Czarny Piątek!

Wcale nie tak trudno jest się zgubić w gąszczu promocji. Jak wyjść cało ze sprzedażowego weekendu, z produktami, które upolowaliśmy? Mamy dla Ciebie dwie złote rady, które pomogą Ci kupić najpotrzebniejsze rzeczy i wydać jak najmniej pieniędzy. Zrób listę rzeczy, które chcesz kupić – to pozwoli Ci zminimalizować wydawanie pieniędzy w afekcie. Na zakupy przeznacz konkretną sumę pieniędzy i nie przekraczaj jej. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie wydasz więcej, niż rzeczywiście potrzebujesz.

Artykuł został przygotowany we współpracy z Ekspertami Neonet.

tekst płatny

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę