Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Odeszli w zaświaty w 2018...

Rodzimy się niespodziewanie i jedyne, co nas na pewno czeka po latach, to odejście na zawsze. Ale niektórzy z nas odcisną znak trwalszy w życiu Łomży jako miasta, złożonego z licznych środowisk zawodowych i społecznych. Wówczas nazwisko skojarzy się nie tylko w gronie rodziny i kolegów, a zapisane zostanie złotymi zgłoskami w księgach pamiątkowych i w księgach wdzięcznej pamięci.

Jerzy Zakrzewski (+ 57) zmarł w marcu. Ludzki Terapeuta z AA urodził się w Łomży i powrócił do rodzinnego miasta. Wielu terapeutów i uzależnionych mówiło o Nim – Przyjaciel... Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień przepracował w lecznictwie odwykowym prawie 30 lat, m.in., w ośrodku terapii w Łomży, wiele lat w Giżycku i ostatnie 13 lat w ośrodku terapii Stare Juchy. To powszechna opinia, że Jurek był wspaniałym człowiekiem i terapeutą, który z ciepłem, oddaniem i zrozumieniem traktował ludzi, a zwłaszcza pacjentów. Umiał życzliwie słuchać i dawać dobre rady. Jeden z założycieli Łomżyńskiego Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość i Wspólnoty AA w Łomży.

Bogdan Bacławski, 47-letni nauczyciel informatyki i matematyki w III LO, zmarł w Wielki Piątek. Społeczność III LO, uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy, władze oświatowe, matematycy z Łomży, Kolna i Zambrowa, Jego nauczyciele i wychowankowie pożegnali Go z kwiatami, łzami i sztandarami pięć dni później na mszy w kaplicy świętego Józefa przy ul. Przykoszarowej. Wszyscy ludzie, znając Bogdana Bacławskiego (+ 47) jako wychowanka, nauczyciela, wychowawcę, mówili z podziwem o Jego talentach i pracowitości, popartych sumiennością i życzliwością dla otoczenia. 

W marcu zmarła geofizyk Krystyna Witkowska (+ 81), znana córka Anny Lutosławskiej i Andrzeja Zalewskiego, wnuczka Mariana Lutosławskiego. Nestorka rodu, autorka artykułów historycznych, zaangażowana w działalność, związaną z ochroną pamięci i popularyzacją dorobku Lutosławskich. Honorowa Przewodnicząca Rady Muzeum Przyrody w Drozdowie zgromadziła archiwum rodzinne Lutosławskich, pomocne do powstawania książek, tekstów naukowych, wystaw, audycji i filmów.  

- Żegnamy Irenę Wiśniewską, pogodną i kochaną koleżankę z nieistniejącej Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży. Irenka 10. czerwca skończyłaby 93 lata – wspomina Helena Polewaczyk, kierująca sekcją emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. - Okazywała dzieciom dużo serca jako nauczycielka w klasach 1 – 4. Nie szczędziła pochwały i uśmiechu. Była bardzo troskliwa, ale i wymagająca, dlatego wychowała kilka pokoleń wdzięcznych wychowanków. Bardzo ją polubiliśmy, bo chętnie dzieliła się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi koleżankami. 

Po 52 latach kapłaństwa zmarł ks. kanonik Heliodor Piotr Sawicki (+ 75), proboszcz (1986 - 2013) i budowniczy kościoła pw. Ducha Świętego w Zambrowie oraz senior parafii Krzyża Św. w Łomży.

Ksiądz prałat Ferdynand Gryszko (+ 73), budowniczy kościoła pw. Bożego Ciała w Łomży w latach 1990 – 2002, zmarł w kwietniu. Proboszczem parafii przy Przykoszarowej był 10 lat wcześniej i aż do 10 lat po oddaniu świątyni wiernym. 48 lat przeżył w kapłaństwie. Ks. Ferdynand dał się poznać też jako poeta i pisarz. - Poezja moja jest szukaniem tego, co piękne i prawdziwe, tego, co trwa i nie przemija, jest aktualne wciąż i żywe – mówił na wieczorze autorskim. - Poezja moja jest modlitwą.

Irena Karczewska (+ 77 lat), znany i ceniony pedagog, przez 15 lat dyrektor Bursy Szkolnej nr 1 w Łomży, konsultantka ODN, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego i członek Związku Nauczycielstwa Polskiego całe życie związała z oświatą. W różnorodnej pracy zawodowej przeszła wiele etapów i pełniła wiele odpowiedzialnych funkcji. Stała się wzorem pracowitości i rzetelności, jako kobieta zawsze radosna, pogodna, elegancka, pełna radości życia i chętna do pomocy bliźnim.  
Spokojny, łagodnie uśmiechnięty, słuchający oponentów, nienarzucający opinii o sztuce, fotografii i polityce, z nieodłącznym aparatem i wąsikiem – tak zapamiętają Wojtka Surawskiego (+ 59) ludzie, których twarze i miejsca utrwalił na kliszach fotograficznych i w postaci cyfrowej. Absolwent SP 3 i I LO aktywnie działał od 1979 r. w Łomżyńskim Towarzystwie Fotograficznym; od 1983 do 1988 r. należał do Rady Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych. Był sprawnym organizatorem, wieloletnim uczestnikiem plenerów fotograficznych i członkiem 10-letniego Klubu Fotogradii Nurt.

W sierpniu w USA zmarł 23-letni Michael Gilmor, w roku akademickim 2017 / 2018 asystent ETA - nauczania języka angielskiego w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Obdarzony pozytywną energią do pracy, szlachetnością, dobrocią, chętny dzielić się wiedzą i nieść innym pomoc. Zmarły biochemik to stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. 

We wrześniu odszedł na wieczną wartę major Bronisław Karwowski (+ 94), pseudonim „Grom”, członek Rady Naczelnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Żołnierz Wyklęty, oficer II konspiracji AK – NZW. Przed 2. wojną światową mieszkał przy ul. Spokojnej w Łomży, uczęszczał do gimnazjum przy ul. Bernatowicza i śpiewał w chórze katedralnym. W podziemiu był od 1942 r. Aresztowany przez Niemców, uciekł spod Gestapo. Po wojnie działał w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym. Ujawnił się w 1947, mimo to aresztowany w '48. Miał wyrok 10 lat, siedział do 1952.

W październiku na zawał serca zmarł nagle w Pruszkowie Jarosław Świderski (+ 55), wyróżniający się w matematyce i fizyce absolwent LO im. Tadeusza Kościuszki i Politechniki Warszawskiej. Do łomżyńskiej legendy sportu z lat 70. i 80. przeszedł jako jeden z najwybitniejszych rozgrywających drużyny koszykówki Łomży i województwa pod kierunkiem trenera Mieczysława Gołębiewskiego. 

Mirosław R. Derewońko

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę