Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Kolejny zwrot o 180 stopni w sprawie sprzedaż działek po PKS Łomża

W piątek w trybie nadzwyczajnym, na kilka godzin przed rozstrzygnięciem przetargu, zarząd województwa podlaskiego zdecydował o wstrzymaniu sprzedaży, wystawionych dwa tygodnie wcześniej w obniżonej cenie, blisko 5 hektarów gruntu i części budynków dawnej bazy PKS Łomża. We wtorek znowu zmienił zdanie i ponownie zgodził się na ich szybką sprzedaż. W uzasadnieniu decyzji jest mowa o „potrzebie sprzedaży” i że pieniądze mają być na... zabezpieczenie wypłat pensji pracowników spółki PKS Nova.

PKS Nova to Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova, czyli spółka akcyjna należąca do władz województwa podlaskiego, która powstała na początku z 2017 roku z wchłonięcia przez PKS Białystok czterech innych PKS-ów w województwie podlaskim. Władza zapowiadała, że tylko tak jest w stanie utrzymać borykające się z coraz większymi problemami finansowymi spółki. Po „scaleniu” w Łomży miały powstać wielkie warsztaty. Z tych zapowiedzi nic nie wyszło, a białostocka spółka, za zgodą władz województwa zdecydowała, że większość działek dawnej bazy PKS Łomża w rejonie alei Józefa Piłsudskiego, ul. Spokojnej i ul. Żabiej, zostanie sprzedana. Pierwsze próby spieniężenia zbędnego majątku podejmowano w ubiegłym roku, ale od kilku miesięcy presja na ich sprzedaż gwałtownie wzrosła. Od sierpnia były już trzy przetargi na sprzedaż w sumie sześciu sąsiadujących ze sobą działek zgrupowanych w dwa kompleksy. Jeden obejmuje cztery działki o łącznej powierzchni 3,7 ha, w drugim są dwie działki o powierzchni niemal 1,1ha z halami o powierzchni niemal 2,5 tys. m2. Początkowo z ich sprzedaży miano pozyskać minimum 4 mln zł, ale w połowie października władze województwa zgodziły się na przecenę o 1/4. W ostatnim przetargu, który miał się odbyć w miniony piątek 26. października po raz pierwszy pojawili się oferenci, którzy wpłacili wadium. Niespodziewanie, tuż przed rozstrzygnięciem przetargu, zarząd województwa zdecydował o wstrzymaniu ich sprzedaży. Z uzasadnienia uchwały jaką podjął zarząd województwa wynika, że po wyrażeniu zgody na obniżenie ceny sprzedanych działek w Łomży „doszły do jedynego akcjonariusza Spółki – Województwa Podlaskiego informacje dotyczące wątpliwości, co do zasadności ich sprzedaży zarówno w aspekcie przeszkód prawnych jak i społecznych”. Postanowiono sprzedaż wstrzymać do czasu wyjaśnienia tych wątpliwości. Teraz okazuje się, że wszystkie już zostały wyjaśnione. Obradujący wczoraj, czyli 30 października zarząd województwa podjął nową uchwałę, na mocy której ponownie działki po bazie PKS Łomża będą sprzedawane w obniżonej cenie. 
W uzasadnieniu nowej uchwały zarządu województwa czytamy, że zarząd spółki PKS Nova „złożył wyczerpujące wyjaśnienia, z których wynika, iż wątpliwości dotyczące sprzedaży nieruchomości gruntowych były niezasadne”. - Szczegółowa analiza sprawy wykazała, iż procedura sprzedaży ww. nieruchomości nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń i jest przeprowadzona transparentnie, co ma swoje odzwierciedlenie w zgromadzonej dokumentacji – czytamy w dokumencie.
Z jego treści dowiadujemy się także, że zarząd KS Nowa podtrzymał stanowisko o potrzebie sprzedaży, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży działek po dawnej bazie PKS Łomża mają być przeznaczone na dalsze procesy restrukturyzacji spółki oraz na zabezpieczenie środków niezbędnych na wypłaty.

Zamieszanie dotyczy sprzedaży blisko 5 hektarów gruntu i części budynków dawnej bazy PKS Łomża w rejonie alei Józefa Piłsudskiego, ul. Spokojnej i ul. Żabiej. PKS Nova sprzedaje prawa użytkowania wieczystego gruntów, których właścicielem jest Miasto Łomża.

230804070022.gif
cz
śr, 31 października 2018 11:27
Data ostatniej edycji: cz, 01 listopada 2018 13:55:52

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę