Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Kwiaty cebulowe – jak sadzić, żeby pięknie rosły?

Prawdziwą ozdobą i nieodłącznym elementem każdego ogrodu są kwiaty cebulowe, dlatego też podczas jego urządzania warto zaopatrzyć się w stosowne cebulki kwiatowe. Do tej grupy zaliczamy nie tylko rośliny, których częścią podziemną jest cebula, ale i również te posiadające bulwy korzeniowe oraz kłącza. Aby stworzyć barwne kompozycje należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących tego jak i kiedy sadzić kwiaty cebulowe.

Terminy sadzenia kwiatów cebulowych

Termin sadzenia jest kwestią niezwykle ważną i zależną od tego, czy dotyczy on gatunków niezimujących w gruncie, czyli roślin kwitnących latem i jesienią, do których zaliczyć można między innymi begonie, mieczyki czy lilie. Dotyczą one również gatunków zimujących, a mianowicie roślin kwitnących wiosną, takich jak tulipany, krokusy czy przebiśniegi. Kwiaty cebulowe kwitnące latem powinny być sadzone wraz z początkiem lub połową wiosny, a dokładniej między kwietniem a majem. Do takich kwiatów zaliczyć można mieczyki. Czas ich sadzenia wynika z tego, że cechuje je wrażliwość na zbyt niskie temperatury, dlatego też zimą nie mogą pozostać w gruncie. Rozwiązaniem na przyspieszenie kwitnienia roślin cebulowych jest wcześniejsze wsadzenie ich do doniczek umieszczonych w pomieszczeniu, a następne w drugiej połowie maja przesadzenie na zewnątrz.

Kolejną grupą są kwiaty cebulowe kwitnące późną jesienią, które najlepiej sadzić między sierpniem a wrześniem. Są to kwiaty takie jak narcyz, krokus jesienny czy lilia biała. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną sadzone są od września do października. Zaliczyć do nich można na przykład tulipany. Koniec września lub początek października to także pora sadzenia irysów czy różnych odmian lilii. Są również pewne gatunki, które mogą być sadzone już pod koniec sierpnia.

Właściwe przygotowanie gleby

Wiedząc kiedy dokładnie sadzić wybrane rodzaje cebulek kwiatowych kolejnym krokiem jest uwzględnienie paru niezbędnych czynników, od których będzie zależał ich prawidłowy wzrost i rozwój. Pierwszym krokiem jest prawidłowe przygotowanie gleby. Należy usunąć z niej wszelkie chwasty, a następnie przekopaći wyrównać ziemię. Właściwości i wymagania gleby są zależne od konkretnych gatunków. Jednakże najczęściej podłoże powinno cechować się odczynem obojętnym, być żyzne, przepuszczalne i wilgotne oraz zasobne w próchnice. Są oczywiście roślin, które wymagania te mają nieco odmienne, takie jak lilie, które preferują podłoża o kwaśnym odczynie pH.

Na trawniku, w donicach i na rabatach

Kwiaty cebulowe mogą być sadzone zarówno na trawniku jak i w donicach. Rośliny te bardzo ładnie prezentują się w grupach. Może to być kilka lub kilkanaście sztuk. Lubią one miejsca nasłonecznione bądź z odrobiną cienia. Głębokość zasadzenia zależna jest od wielkości cebulki. Jest to z reguły ębokość równa 2-3 ich wysokości, natomiast gdy gleba jest lekka cebulka powinna być umieszczona nieco głębiej. Cebulki umieszcza się w specjalnie przygotowanych dołkach lub rowkach. Odstępy są natomiast uzależnione od wysokości roślin i mogą wynosić kilka centymetrów (przebiśniegi, krokusy), kilkanaście centymetrów (tulipany), czy nawet kilkadziesiąt centymetrów (cesarska korona). Doskonałą ochronę przed szkodnikami i gryzoniami stanowią specjalne koszyczki do sadzenia cebul, w których umieścić można cebulki. Jest to także duże ułatwienie w ich późniejszym wykopywaniu.

Pielęgnacja i nawożenie kwiatów cebulowych

Aby otrzymać upragniony efekt w postaci pięknych kwiatów cebulowych bardzo ważne jest ich odpowiednia pielęgnacja i nawożenie. Po posadzeniu cebulek glebę można przykryć torfem lub drobną korą, aby w ten sposób zahamowa

utratę wilgoci i rozwój chwastów. Na dalszym etapie bardzo ważne jest regularne nawożenie nawozem wieloskładnikowym oraz podlewanie. Warto obrywać także przeschnięte kwiaty, jednak zostawiając liście.

Wykopywać na zimę, czy zostawić w glebie?

Te gatunki, które źle znoszą chłód, należy wykopywać po uschnięciu liści. Jeśli stosowaliśmy do ich zasadzenia koszyczki, to cała operacja pójdzie łatwo. Oprócz tego wykopywanie i przesadzanie cebulek w nowe miejsca spowoduje ich lepszy wzrost i kwitnienie. Cebulki powinny być wykopywane ostrożnie, a następnie pozostawione do wyschnięcia na 2-3 tygodnie. Przechowywane powinny być w suchym i przewiewnym miejscu, w temperaturze około 20 ºC. Mrozoodporne rośliny kwitnące na wiosnę mogą natomiast zimować w gruncie. Wspomniane powyżej przykrycie torfem, ściółką czy korą zabezpieczy cebulki w szczególnie mroźne dni.

Najczęściej popełniane błędy

Często zdarza się, że rośliny zaczynają kiełkować szybciej, niż planowaliśmy. Dzieje się tak szczególnie jesienią. Sprzyja temu słoneczna pogoda i wysoka temperatura. Nie powinno się ich wtedy wycinać, ponieważ spowoduje to, że w następnym roku nie zakwitną. Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ich przed chłodem, okrywając je słomą lub torfem.

Należy sadzić tylko zdrowe cebulki oraz bulwy. Te, poryte plamami i pleśnią najlepiej wyrzucić. Bardzo ważny jest także odpowiedni wybór miejsca. Nie powinno to być stanowisko, na którym wcześniej rosły warzywa takie jak ogórki, fasola czy pomidory oraz truskawki i poziomki. Są one narażone na wiele chorób, które w przyszłości mogą zniszczyć zdrowe cebulki. W trakcie wzrostu kwiatów należy je uważnie obserwować, usuwając dziurawe, pokryte zgnilizną lub plamami liście. Nie wolno także zapomnieć o podlewaniu.

Chcąc zatem mieć piękne i kolorowe kwiaty cebulowe w swoim ogrodzie wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, jakie wiążą się odpowiednim terminem oraz sposobem ich zasadzenia, a także prawidłową pielęgnacją, bez której żadna roślina nie ma szans na przetrwanie. Nie bez znaczenie jest przy tym jakość cebulek. W sklepie cebule-kwiatowe.pl, należącym do firmy BENEX, znaleźć można szeroki wybór kwiatów cebulowych jesiennych i wiosennych wraz z dokładnymi instrukcjami ich sadzenia i pielęgnacji.

tekst płatny

 

JJS
pt, 19 października 2018 12:56
Data ostatniej edycji: pt, 19 października 2018 13:04:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę