Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@
Bezpartyjni.jpg

5 podstawowych faktów o bezpartyjności

Walka partyjna przeniknęła już dawno z ul. Wiejskiej do Rady Miejskiej w Łomży Walczą ze sobą nie tylko rządzący i opozycja. Partie toczą wojnę bratobójczą , o czym dobitnie świadczy przykład Łomży. Czym właściwie jest bezpartyjność? Dla jednych to idea przeciwstawienia się partiom w ich obecnym kształcie. Dla innych po prostu forma niezależności w polityce. Przedstawiamy 5 faktów o bezpartyjności, które warto znać.

Zbigniew Prosiński kandydat na Prezydenta Łomży i do Rady Miejskiej
Zbigniew Prosiński kandydat na Prezydenta Łomży i do Rady Miejskiej
Kandydaci do Rady Miejskiej, lista nr 1
Kandydaci do Rady Miejskiej, lista nr 1

1. Inne zasady dla bezpartyjnych

Bezpartyjność, szczególnie dla samorządowców, to z jednej strony niezależność od decyzji szefostwa partii politycznej z drugiej zaś droga polityczna, na której wcale nie jest łatwiej. Partie polityczne korzystają ze specjalnych funduszy wyborczych i mają preferencyjne zasady np. podczas losowania numerów list wyborczych. Co więcej kampania wyborcza partii politycznej finansowana jest w główniej mierze z pieniędzy… wyborców innych partii. Jak to możliwe? O wszystkim decydują subwencje dla partii politycznych z budżetu państwa. To w przypadku największych formacji, nawet kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Tłumaczenie tego faktu przejrzystością finansowania, w dobie szczegółowego rozliczania kampanii, wydaje się dość mało wiarygodne.

2. Rady gmin w Polsce są bezpartyjne

Warto wiedzieć, że 8 na 10 Radnych Gmin w Polsce jest bezpartyjnych. Oznacza to tyle, że zwykle startowali z własnych lokalnych komitetów. Wyborcy stawiają na takie komitety od lat, lecz tak naprawdę stawiają najczęściej na sprawdzonych ludzi, których znają. Taka weryfikacja jest najbardziej naturalna. Nie oznacza to, że partie polityczne nie sięgają po osoby zasłużone dla lokalnych społeczności. Wręcz przeciwnie, robią to bardzo często, lecz ich późniejsza niezależność staje już często pod znakiem zapytania.

3. Większość prezydentów miast nie należy do żadnej partii

W wyborach samorządowych w 2014 roku Polacy wybierali 106 prezydentów miast. Aż 86 z nich nie należy do żadnej partii politycznej. Podobne proporcje objawiły się również w wyborach na burmistrzów mniejszych miejscowości. Działają tu podobne zasady jak w przypadku wyborów do Rad Gmin. Co więcej znaczna część tych prezydentów i burmistrzów jest wybierana przez wyborców od kilku elekcji. To duża rekomendacja dla niezależnych kandydatów.

4. Bezpartyjni są też w sejmikach

W sejmikach dolnego Śląska i Lubuskiego, bezpartyjne komitety uzyskały imponującą liczbę blisko 12% poparcia i miały znaczący wpływ na rozwój tych regionów w ostatnich latach. W końcu to w sejmikach decyduje się podział środków unijnych dla regionów. Taki wynik wyborczy na tym szczeblu jest o tyle imponujący, że to wybory o zasięgu regionalnym, gdzie partie polityczne dysponują ogromną machiną finansową i organizacyjną. Jak będzie w tegorocznych wyborach? Wedle sondaży, bardziej bezpartyjne mogą okazać się także inne regiony.

5. W parlamencie można być bezpartyjnym

W polskim sejmie zasiada grupa posłów niezrzeszonych, która startowała jednak z różnych komitetów partii politycznych, równocześnie nie będąc ich członkami. Nieco inaczej wygląda to w senacie, gdzie zasiada kilku senatorów bezpartyjnych i niezależnych. To możliwe dzięki systemowi wyborów większościowych do senatu. Jednak jednomandatowe okręgi wyborcze, które tam obowiązują, są tak duże obszarowo, że premiują kandydatów partyjnych i trudno o większą skalę kandydatów niezależnych. Co ciekawe ugrupowanie bezpartyjnych prezydentów i burmistrzów uzyskało duże poparcie w ostatnich wyborach parlamentarnych w… Czechach. Czas pokaże czy ta sytuacja powtórzy się także w Polsce.

Drodzy mieszkańcy Łomży.

Nie pozwólcie aby odebrano nam miasto.

Nawołujemy wszystkich mieszkańców Łomży, którzy nie należą do partii.

Głosujcie na takich jak Wy - BEZPARTYJNYCH.
Bezpartyjność to gwarancja niezależności samorządu od prezesów i przewodniczących partii.

To gwarancja możliwości współpracy z marszałkiem, wojewodą, rządem.
Nie dajmy się szantażować obietnicami wielkich inwestycji w mieście, pod warunkiem, że wygra określony kandydat partyjny.

Wszyscy tworzymy miasto i należy się nam równe traktowanie bez względu na poglądy polityczne, czy religijne.


Łomża nie należy do partii.


Nasi kandydaci do Rady Miejskiej to osoby z dużym doświadczeniem menedżerskim. Większość prowadziła bądź prowadzi działalność gospodarczą od wielu lat.  Gro naszych osób osiągnęło sukcesy jako sportowcy, trenerzy, organizatorzy instytucji sportowych. Wśród nas są  fachowcy z dziedzin: kultury, sportu, edukacji, organizacji pozarządowych i pozyskiwania środków. 
My bezpartyjni chcemy miasta Łomża obywatelskiego, nakierowanego na współpracę i otwartego na głosy mieszkańców.

Bezpartyjni mieszkańcy Łomży - Idźcie na wybory.

Nasi Kandydaci do Rady Miejskiej w Łomży
Kandydat na Prezydenta Łomży

Sfinansowano przez KWW Bezpartyjni Samorządowcy

JJS
cz, 18 października 2018 09:13
Data ostatniej edycji: cz, 18 października 2018 09:32:52

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę