Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 14 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pieniądze na sprzęt ratowniczy dla strażaków

Blisko 350 tysięcy złotych otrzymają strażacy ochotnicy z terenu powiatu łomżyńskiego na zakup sprzętu do ratowania życia. Pieniądze pochodzą z zarządzanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości Funduszu Sprawiedliwości, na którego konto wpływają kary zasądzane przez sądy. - Źródłem jego jest zło, ale służy dobru – mówił Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA, zaznaczając, że dzięki współpracy obu ministerstw w tym roku 100 mln zł z tego funduszu zostało przeznaczonych na zakup wyposażenia jednostek ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce. To ci strażacy najczęściej są pierwsi na miejscu wypadków i pierwsi podejmują się ratowania życia i zdrowia osób poszkodowanych w wypadkach.

Z Funduszu Sprawiedliwości do strażaków ochotników z województwa podlaskiego trafić ma 4 mln zł. Pieniądze dotrą do jednostek za pośrednictwem samorządów. Wójtowie i burmistrzowie z gmin powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego podpisywali umowy w Komendzie Miejskiej PSP w Łomży. Tylko do jednostek OSP z terenu powiatu łomżyńskiego trafi sprzęt warty 337 tys. zł. To ma być sprzęt hydrauliczny, specjalistyczne nożyce, agregaty prądotwórcze czy specjalne torby ratunkowe. Wśród jednostek do których trafi to wyposażenie są m.in. strażacy z dwóch jednostek OSP na terenie gminy Łomża – w Podgórzu i Konarzyc. 
- To sprzęt bardzo potrzebny. Te jednostki bardzo często wyjeżdżają do akcji ratunkowych, po przez te miejscowości przebiegają duże drogi – mówił Piotr Kłys wójt gminy Łomża. - W sumie na zakupy otrzymamy ok. 60 tys. zł, a jednostki otrzymają specjalistyczny zestaw do ratownictwa drogowego i torby ratownicze R1. 
Dla strażaków z gminy Nowogród dotacja wynosi ok. 27 tys. zł. Burmistrz Grzegorz Palka mówi, że kupione będą defibrylatory, piły do szyb, agregaty, które trafią do strażaków ochotników z Nowogrodu, Mątwicy, Sławca, Grąd i Chmielewa. 
Obecny przy podpisywaniu umów komendant główny Państwowej Straży Pożarnej bryg. Leszek Suski podkreślał, że dziś wyjazdy do gaszenia pożarów stanowią tylko około 25% wyjazdów strażaków. Drugie tyle stanowią wyjazdy do zdarzeń i wypadków drogowych i w takich zdarzeniach ratownikom potrzebne są obok umiejętności także profesjonalny sprzęt do ratowania życia. Komendant podkreślał, że pieniądze na zakupu go także dla strażaków ochotników są coraz większe. Dziękował za to wiceministrowi Zielińskiemu, ale także przedstawicielowi Ministerstwa Sprawiedliwości, który w imieniu ministra Zbigniewa Ziobro podpisywał umowy z wójtami i burmistrzami na dofinansowanie zakupów sprzętu dla jednostek OSP.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 09 października 2018 16:56
Data ostatniej edycji: wt, 09 października 2018 17:02:30

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę