Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Architektura na 40-lecie Łomżyńskiej Rady FSNT NOT

Główne zdjęcie
Prezes Łomżyńskiej Rady Federacji SNT NOT Bogdan Laskowski

Łomżyńska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT rozpoczęła świętowanie jubileuszu 40-lecia konferencją naukową nt. innowacji i proekologicznych inwestycji w gospodarce i nominacją pięciu nowoczesnych budynków z Łomży do konkursu architektonicznego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Białymstoku. Przedstawiciele branż przybyli do Centrum Kultury, w którym prezes Łomżyńskiej Rady Federacji SNT NOT Bogdan Laskowski (lat 69), od roku kierujący środowiskiem inżynierskim, opowiadał przed prelekcjami na 5 odmiennych tematów, np., o historii nominowanych projektów, zaletach użytkowych oraz udanych realizacjach.

Sala Centrum Kultury nie pękała w szwach od inżynierów i techników. Wśród kilkudziesięciu gości znaleźli się, m.in., samorządowcy z Łomży i b. Łomżyńskiego, pracownicy placówek społecznych oraz autorzy projektów z dofinansowaniem unijnym. Prezes zarządu NOT w Łomży informował, że do tej pory Łomżyńska Rada FSNT nie zgłaszała swoich nominacji do białostockiego konkursu, ale postanowiła „to niedociągnięcie nadrobić”. Uzasadniał to chęcią „zmobilizowania inwestorów do przykładania większej wagi do estetyki” nowych budynków w mieście. Taką troską o nowoczesny i estetyczny wygląd wznoszonych w Łomży budowli wykazała się piątka architektów i inwestorów. Ich przedstawiciele odbierali stylizowane na malowidła kolorowe fotografie ze swoimi obiektami. Innego rodzaju gestem były słoneczniki, jakie w podziękowaniu za wiele lat współpracy wręczyła Agnieszka Muzyk, prezes Łomżyńskiego Forum Samorządowego. 

Pięć nominacji z Łomży do konkursu PZIiTB
W kategorii budynek wielorodzinny do konkursu PZIiTB zgłoszono blok 4-piętrowy Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego Jedność. Prosta, podłużna i jasna bryła, składająca się z 4 kubików w jednej linii, przedzielonych symetrycznie względem siebie wsuniętymi ścianami, ze zwracającym barwami jasnego drewna narożnikiem z balkonami. Ma 52 mieszkania o łącznej powierzchni 4 700 mkw. Na parterze są lokale usługowe, a w podpiwniczeniu hala garażowa na 23 miejsca postojowe. Architektem budynku przy Szosie Zambrowskiej jest Jacek Fronc, zaś wykonawcą spółka Agbakar.
Za „staranne wykonanie” i – jak określał domek prezes Laskowski – „cudowne zagospodarowanie” nominację dostali Państwo Elżbieta i Eugeniusz Skoczylas. Wyróżniony budynek jednorodzinny to bardzo popularna w 2. dekadzie XXI w. w Polsce architektura dworkowa. Jasny, parterowy dworek z wysokim i stromym, zagospodarowanym mieszkalnie strychem. Centralnie umieszczono wysokie wejście, ganek i wykusze z szerokimi, białymi gzymsami. Pastelowa, wyglądająca na piaskową czy waniliową elewacja z wyrazistymi białymi akcentami robi wrażenie lekkiej i z zadbanymi detalami, co nakreślił architekt Michał Skiepko, natomiast wykonała to precyzyjnie firma Wojciecha Kostro.
Nominację w kategorii budownictwa przemysłowego otrzymała hala „Domel”, znanego producenta drzwi i okien. Olbrzymia bryła prostopadłościanu ma na ścianie frontowej wielkie tafle szklane, zaś od góry do prawie połowy wysokości poprzecznie ułożone na całej szerokości pasy, tworzące belki osłonowe przed deszczem, wiatrem i słońcem. Za neomodernistyczny projekt odpowiedzialna jest firma Anny Pszoniak Meteor Architects, za wykonanie spółka PBU Mark-Bud, obie z Białegostoku.
W dziedzinie budownictwa użyteczności publicznej do nagrody PZIiTB pretenduje duży kompleks gmachów szczodrze przeszklonych z każdej strony PWSIiP przy ul. Akademickiej. Bloki wyglądają jak złożone z zielono-żółtych klocków, jasno, lekko i przestronnie. - Wydział Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP to cztery neomodernistyczne budynki, połączone przeszklonym pasażem, przez który prześwitują dziedzińce – opisuje Jolanta Święszkowska, filozofka i rzeczniczka państwowej uczelni. - Elewacja została skomponowana z pastelowych, zielonych szyb, ciemnego aluminium i surowego betonu – przywodząc na myśl realizacje ojca współczesnej architektury Le Corbusiera.
Za przyciągające wzrok kształty budowli i kolorystykę barw Doliny Narwi odpowiada białostocka pracownia ARKON pod kierownictwem Jana Kabaca. Generalny wykonawca to BUDIMEX S.A. Za realizację historycznego przedsięwzięcia obecny rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik podziękował swoim poprzednikom, rektorom: prof. Kazimierzowi Pieńkowskiemu i dr hab. Robertowi Charmasowi.  
Inżynier Andrzej Wszeborowski dostał podwójne podziękowania od dyrektora Mirosława Korony za pietyzm w projekcie i staranność odrestaurowania zabytkowego, ceglanego budynku Państwowej Szkoły Muzycznej. Nad 2. piętrem na poddaszu z wymieniona więźbą powstała sala koncertowa na 70 osób, przybyło 11 pomieszczeń, innowacyjne są oświetlenie, wentylacja i klimatyzacja, piwnice  osuszono metodą iniekcji krystalicznej. Po 10 latach wielkiego remontu koniec zwieńczył dzieło...

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę