Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sąd Najwyższy zbada sprawę “źle urodzonej”

Za dwa miesiące - 13 października - Sąd Najwyższy rozpatrzy skargę kasacyjną w sprawie renty dla dziewczynki z Łomży, która urodziła się ciężko chora. Chodzi o słynną na całą Polskę sprawę “złego urodzenia”. Kobieta podejrzewając, że urodzi chore dziecko chciała usunąć ciążę, ale lekarze z Łomży odmówili wykonania aborcji. Dziś dziecko ma pięć lat i jest nieuleczalnie chore.

Po urodzeniu dziecka kobieta założyła sprawę łomżyńskiemu szpitalowi i lekarzowi, który odmówił skierowanie jej na badania prenatalne. Była to pierwsza w Polsce sprawa o tzw. złe urodzenie. Sprawę rozpatrywały już dwie instancje sądowe, które w swych wyrokach uzasadniały, że lekarze i szpital nie są winni całej sytuacji, bo nie dało się rozpoznać wady płodu, zanim nie osiągnie zdolności do samodzielnego życia. Sąd uznał natomiast, że naruszono prawa matki dziecka jako pacjentki, nie kierując jej na badania prenatalne i nie udzielając odpowiednich informacji. Za to i za koszty, jakie poniosła w związku z ciążą, zasadziły od szpitala 60 tys. zł.
Jak podaje Gazeta Wyborcza - “Sprawą łomżyńskiej rodziny zajęła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Napisała skargę kasacyjną. Podniosła w niej m.in., że sąd przyjął bezpodstawnie, że wady płodu nie dało się zdiagnozować.” Fundacja podnosiła także, że wszelkie wątpliwości sądy do tej pory rozstrzygały na niekorzyść rodziców, przez co przerzucały na nich cały ciężar wydatków związanych z niedopełnieniem obowiązków przez szpital i lekarzy.
Sąd Najwyższy skargę rozpatrzy 13 października. Jak podkreśla Gazeta Wyborcza samo dopuszczenie do jej rozpatrzenia jest sukcesem, “bo według obowiązującego od niedawna prawa SN ma prawo wybierać sobie do rozpatrzenia te sprawy, które zawierają ciekawy problem prawny lub dotyczą przepisów różnie interpretowanych przez sądy”.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę