Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pomnik sybiraków z Giełczyna

- My potomkowie mieszkańców Giełczyna wywiezionych stąd 10 lutego 1940 roku z potrzeby serca i szacunku dla naszych przodków, postanowiliśmy ufundować ten pomnik – mówiła Anna Piotrowska. - Forma tego monumentu, pomnika ma charakter symboliczny - przypomina ona ramę drzwi. To jest symboliczna granica między bezpiecznym spokojnym domem, a nieludzkim światem sowieckiego łagru. Uroczystość odsłonięcia i poświęcanie pomnika odbyła się w niedzielne przedpołudnie.

Inicjatorami budowy pomnika sybiraków w Giełczynie były trzy osoby: Jerzy Galanek, Teresa Kowalewska z domu Jabłecka i Józef Sobczyński. To ostatni z spośród ponad 140 wywiezionych, którzy żyją do dnia dzisiejszego. 
- Tylko niektórym dobry Bóg i szczęsny los pozwolił powrócić na ziemię Ojców, inni umarli z głodu, chorób, wycieńczenia. Kolejni zaś rozsiani byli i są po całym świecie – mówiła Anna Piotrowska. 
Podkreślała, że pomnik zrealizowany według projektu Bartosza Kłosińskiego, usytuowany jest w centrum trzech historycznych dzielnic Giełczyna - Wysochy, Środka, Biełki.  - Ma on łączyć mieszkańców i zachęcać do tego by poznawać dzieje tej wsi, tych mieszkańców, bo są to dzieje niezwykłe – dodawała. - My ten pomnik postawiliśmy także dlatego, aby pokazać, że Giełczyn to nie jest wieś przeciętna. To jest wieś, w której mieszkali członkowie Strzelca – Piłsudczycy. Tu do końca swych dni przebywał Legionista Władysław Gromadzki pseudonim Grab. Tu do końca swych dni mieszkał ojciec i jego dwóch synów żołnierzy gen. Andersa, żołnierzy walczących pod Monte Casino. Tu również przez całe życie gospodarował żołnierz słynnego 33 pułku. 
Anna Piotrowska w imieniu fundatorów dziękowała władzom gminy Łomża za okazane wsparcie. Pomnik staną na placu gminnym przy wiejskiej świetlicy. Jak podkreślała sekretarz gminy Łomża Dorota Pazik, przedłożoną przez wójta uchwalę w tej sprawie Rad Gminy przyjęła jednogłośnie.
Obecna na uroczystości Danuta Pieńkowskiej-Wolfart, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków, podkreślała, że jest ona wymownym przykładem tego, że wszyscy musimy pamiętać o swoich tragicznych dziejach i oddawać hołd tym, którym nie dane było wrócić na ojczystą ziemię. Dziękowała też wójtowi Piotrowi Kłysowi za działania na rzecz pamięci o sybirakach i wręczyła mu przyznaną przez Związek Honorową Odznakę Sybiraka. 
Pomnik w Giełczynie poświęcił ks. Wojciech Nowacki, który wcześniej w intencji Sybiraków sprawował Mszę świętą w pobliskiej kaplicy. Przed pomnikiem kwiaty złożyli fundatorzy, prezes Związku Sybiraków i wójt gminy Piotr Kłys.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę