Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Radiowa debata piątki kandydatów na prezydenta Łomży

Główne zdjęcie
Radiowej debaty piątki kandydatów na prezydenta Łomży można posłuchać w internecie na stronie polskieradio24.pl

Wolni Obywatele Królewskiego Miasta Łomży! – w środę do godziny 17. 45 byłem dziennikarzem 4lomza.pl i „Gazety Bezcennej”, natomiast od godz. 18. po rejsie taksówką z Dwornej do przystani PWSIiP przy Akademickiej - kandydatem na prezydenta miasta. Godzinną debatę na temat sytuacji Łomży prowadził spokojnie, z umiarem powstrzymując polemiki konkurentów do fotela w ratuszu, redaktor Krzysztof Świątek, Polskie Radio 24. Przed soczyście czerwonymi i wielkimi jak buławy marszałkowskie mikrofonami zasiedli: Maciej Borysewicz (PO), Mariusz Chrzanowski (był w PiS), Mirosław R. Derewońko (całe życie bezpartyjny), Dariusz Janicki (SLD), Agnieszka Muzyk (z listy PiS).

Kiedy przed godziną 18. taksówka zajeżdżała na parking przed starym gmachem PWSIiP, grupka kilkunastu ludzi odchodziła rozczarowana, że radiowcy mają nadawać na żywo i bez publiczności. Czas przy stole dłużył się w martwej ciszy niemiłosiernie do wejścia na antenę, ale potem ruszył z kopyta. Dźwiękowcy prosili, by nie stukać o blat stołu szklaneczkami na wodę, bo w eterze brzmią jak eksplozje wulkanów, ale potem godzina debaty przeleciała mi błyskawicznie. Nie miałem czasu zebrać myśli, takie było nagromadzenie wątków, jakie ekspresowo trzeba było ukazać Słuchaczom. Szkoda, że pół programu poświęcono urzędniczym animozjom między zwolnionym z PiS panem Chrzanowskim a wystawioną do wyborów przez PiS panią Muzyk. A że siedli po jednej stronie stołu, nie patrząc na siebie z profilu, wyszedłem z inicjatywą, aby po trzech i pół miesiącach zasiedli bez mikrofonów przy kawie i sobie po ludzku odpowiedzieli, jak poprawić sytuację Łomży. W rozmowie kandydatów napomknąłem, że problemem nie tyle jest gigantyczny dług miasteczka nad Narwią na prawie 150 000 000 zł, co brak dochodów własnych; że w tempie narastania odsetek za 5 – 6 lat bez kroplówki finansowej Unii Europejskiej Łomża stanie się bankrutem; że nie będzie nas stać na koszenie traw z oddawanych do użytku ulic. Niespodziewanie dla mnie red. Świątek w swojej relacji po debacie napisał w tytule „Wybory samorządowe. Zadłużenie Łomży osią sporu...”.

Słuchacz Kamiński relacjonuje debatę o Łomży
Po powrocie do domu na portalu społecznościowym czytałem refleksje po radiowej debacie, jakimi dzielił się Kamil Kamiński, uważny obserwator życia społecznego, gospodarczego i politycznego w Łomży. Znany od lat społecznik i publicysta zgodził się wyjawić to Czytelnikom portalu 4lomza.pl.
„Dziś w PolskieRadio24.pl odbyła się pierwsza debata osób kandydujących na fotel prezydenta Łomży. Zdecydowanym wygranym tej debaty jest Mirosław Derewońko (Mir Rob Derewońko). Nie wiem, czy kandydatura Mirka jest na poważnie, czy to rodzaj happeningu, jednak jako jedyny wyszedł poza schemat, przedstawił wizję rozwoju miasta (w mojej opinii nierealistyczna to wizja, ale przynajmniej jakaś) i co ważne, nie powielał banałów powtarzanych od lat. 
Ciekawe pomysły na rozwój miasta miał kandydat SLD Dariusz Janicki, jednak nie rozwijał ich i kończył tylko na pojedynczych stwierdzeniach: zrównoważony rozwój miasta, wydatki skierowane na potrzeby osób mieszkających w mieście.
Maciej Andrzej Borysewicz kandydat Koalicji Obywatelskiej, niestety, nie wyszedł poza „politykę miłości”. Fajnie, że jest pozytywnie, jednak oczekiwałbym konkretnych rozwiązań i realistycznej wizji miasta.
Agnieszka B. Muzyk kandydatka PiS, niestety, utknęła w jałowym sporze z obecnie urzędującym prezydentem. Szkoda, bo uważam, że będąc wiceprezydent Łomży udowodniła swoje kompetencje i zaangażowanie, więc niepotrzebne jest wchodzenie w dyskujsje, kto zrobił więcej. Nie widzę też potrzeby mówienia, co „można załatwić” lub co się „załatwiło”. Wolałbym forsowanie przejrzystych reguł i zasad, przedstawianie wizji miasta, rozwiązań palących problemów.
Mariusz Chrzanowski obecny prezydent Łomży również skupił się na sporze, zarazem chwaląc swoje osiągnięcia. 
Gdyby nie Mirosław Derewońko, debata nie odbiegałaby od wcześniejszych tego typu spotkań i byłaby ślizganiem się po tematach i snuciem nierealistycznych wizji rozwoju miasta. Nie wiem, czy Mirosław Derewońko na poważnie myśli o funkcji prezydenta miasta, na pewno wprowadza w debatę prezydencką w Łomży powiew świeżości”.

Mniej zorientowanym w labiryntach rywalizacji o mandaty radnych i urząd prezydenta przypomnę z dziennikarskiego obowiązku, że pomyślałem o przystąpieniu do wyborów samorządowych, kiedy okazało się, że kandydata na prezydenta 600-letniej Łomży wybiera się najpierw w Białymstoku i Suwałkach, a w końcu w Warszawie. Uznałem, że mogę być kandydatem z Łomży i bezpartyjnym.  

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę