Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Taniej jest u sąsiadów

Główne zdjęcie
źródło: Ranking - wydatki mieszkańców na usługi komunalne, Curulis - Doradztwo Samorządowe

Czysta woda, transport publiczny, czy gospodarka odpadami są podstawowymi potrzebami mieszkańców wszystkich polskich miast i gmin. Za ich odpowiednie zorganizowanie odpowiedzialność ponoszą władze samorządowe. To właśnie one powinny dbać zarówno o właściwą jakość świadczonych usług, jak i racjonalny poziom kosztów. Firma Curulis - Doradztwo Samorządowe przeanalizowała jakie są te koszty dla „przeciętnej polskiej rodziny”. W Łomży wyszło 2 tys. 313,44 zł. To po ponad 30 zł więcej niż w Białymstoku, o ponad 200 zł więcej niż w Suwałkach i o 500 zł więcej niż w Ostrołęce.

Analizę kosztów usług komunalnych w miastach powiatowych firma Curulis - Doradztwo Samorządowe opracowała na podstawie danych z 339 jednostek. Pod uwagę wzięto roczne koszty, jakie ponosi „przeciętna polska rodzina w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną, strefy płatnego parkowania. Zgodnie z przyjętym modelem przeciętna rodzina żyjąca w mieście powiatowym najwięcej wydaje na wodę i ścieki (średnio 47%), w dalszej kolejności na komunikację publiczną (31%) oraz wywóz odpadów komunalnych (18%). Podatek od nieruchomości oraz opłata parkingowa stanowi nieznaczny odsetek łącznych kosztów rodziny.  Generalnie wyższe koszty za te usługi komunalne - ustalane według stawek z sierpnia tego roku - są na zachodzie Polski niż na wschodzie. Łomża w zestawieniu znalazła się na 58 miejscu w kraju, czyli znanie powyżej połowy, ale z rankingu wychodzi, że mieszkańcy okolicznych miast mają niższe koszty niż łomżanie. Liderem rankingu zostało Miasto Kozienice z rocznymi wydatkami na analizowane usługi komunalne na poziomie 1 310,41 zł. W czołówce są m.in. Giżycko na 4 miejscu z kosztami 1 605,17 zł, Pułtusk na 6. pozycji z wynikiem 1 715,81 zł i Ostrołęka na 8 miejscu z kwotą 1 813,95 zł. 
Mniej niż mieszkańcy Łomży za usługi komunalne płacą także m.in. mieszkańcy następujących miast z regionu: 
(13) Sokołów Podlaski - 1 910,51 zł
(24) Ostrów Mazowiecka - 2 087,21 zł
(25) Suwałki - 2 093,34 zł
(34) Zambrów - 2 147,49 zł
(36) Pisz - 2 164,45 zł
(50) Biała Podlaska - 2 265,37 zł
(52) Białystok - 2 280,44 zł
(58) Łomża - 2 313,44 z

źródło: Ranking - wydatki mieszkańców na usługi komunalne, Curulis - Doradztwo Samorządowe


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę