Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Nieudolność w parku

Główne zdjęcie
Park Jana Pawła II - w miejscu tego koła miałaby zostać zbudowana tężnia

W Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma nie są budowane: fontanna, tężnia, toaleta, a teraz do tego dochodzą jeszcze place zabaw. Po niemal pięciu miesiącach do otwarcia ofert firm zainteresowanych budową w parku, od strony ul. Prusa, dwóch placów zabaw – oddzielnego dla dzieci młodszych i starszych - władze miasta podjęły decyzję o unieważnieniu przetargu.

plan Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma
plan Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma

Powodem takiej decyzji są zbyt wysokie, jak na możliwości budżetu miasta, ceny ofert. W kwietniu, gdy przedsiębiorcy składali swoje wyceny miejscy urzędnicy ujawnili, że do wydania na każdy z placów zabaw mają po 350 tys. zł. Wpłynęły dwie oferty. Firma ze Szczytna była  zainteresowana tylko zleceniem na budowę placu zabaw dla dzieci młodszych, a swoje prace wyceniła na 577 tys. zł.  Firma z Lublina złożyła oferty na realizację obu placów. Za plac dla dzieci młodszych chciała ponad 795 tys. zł, a dla dzieci starszych ponad 516 tys. zł. Dopiero w teraz, po niemal 5 miesiącach od otwarcia ofert, wiceprezydent Andrzej Garlicki ogłosił, że przetarg zostaje unieważniony. W przypadku placu zabaw dla dzieci młodszych napisał, ze jedna z ofert – „najwyżej oceniona” nie spełniła wymogów, druga przewyższała kwotę jaką na realizację planowały wydać władze miasta. Także w przypadku placu dla dzieci starszych formalnym powodem unieważnienia przetargu była zbyt wysoka cena.

Przypomnijmy, że park „rewitalizowany” jest w ramach unijnego projektu, na który władze miasta otrzymały niespełna 2 mln zł dofinansowania. To ok. 35% kosztów przedsięwzięcia, a z dotacji trzeba się rozliczyć do listopada przyszłego roku. Projekt poza budową alejek i zasadzeniem drzew, krzewów czy założeniem trawników obejmował także budowę tu toalety, dwóch placów zabaw oraz fontanny, tężni. Aby zbudować te ostatnie trzeba rozebrać m.in. kamienne koła i kręgi, które zbudowano tu na początku 2016 roku. Teraz pojawiają się inne problemy... W parku już zakładane są trawniki i sadzone drzewa i krzewy. Zlecenie opiewa na kwotę 1 mln 670 tys. zł, a firma za zakończenie prac ma czas do 30 lipca 2019 r. Nie tylko według miejskich urzędników „właściwe, prawidłowe wykonanie zagospodarowania terenu wymaga odpowiedniej kolejności realizacji robót”. Nasadzenia powinno się wykonać po zakończeniu prac budowlanych. W przeciwnym razie sprzęt wykorzystywany do budowy fontanny, tężni, toalety czy placów zabaw będzie musiał jakoś „pokonać” nowe kwietniki i trawniki.


240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę