Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Bohaterowie 100-lecia niepodległości

Marian był inżynierem i wynalazcą. Pionierem zastosowania żelbetu w budownictwie oraz silnika Diesla do wytwarzania prądu. Młodszy o 10 lat Józef został ziemianinem. Podobnie jak Jan, Kazimierz i Wincenty wszyscy bracia byli działaczami społeczno-politycznymi mającymi duży wpływ na Polaków na przełomie XIX i XX wieku. W Drozdowie w miejscu ich urodzenie uczczono 100. rocznicę rozstrzelania przez bolszewików Mariana i Józefa Lutosławskich. Zginęli jako „kontrrewolucjoniści” 5 września 1918 roku w masowej egzekucji w wiosce Wsiekswiatskoje pod Moskwą.

Pomysłodawcą upamiętnienia tego wydarzenia była Pani Stanisława Chyl a organizatorami spotkania - Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego. Jak relacjonuje Emilian Kudyba uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą w intencji śp. Mariana i Józefa Lutosławskich odprawioną  w kaplicy Domu Parafialnego (trwa remont kościoła) przez miejscowego proboszcza ks. kanonika Aleksandra Suchockiego po czym zgromadzeni udali się na pobliski cmentarz do grobów Lutosławskich. Tam zapalono znicze pamięci. Następnie wszyscy przeszli do Muzeum Przyrody gdzie Pani Stanisława Chyl przedstawiła prezentację na temat „Lutosławscy dla Niepodległej”.
Czwartą i ostatnią częścią uroczystości był koncert kameralny muzyki Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego. Wykonawcami jego byli Maria Leszczyńska - wiolonczela, Magdalena Pikuła - sopran, Weronika Rabek – mezzosopran i Maurycy Stawujek – fortepian.

zdjęcia: Emilian Kudyba

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Stanisława Chyl
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę