Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jakie informacje przechowuje o nas KRD i BIK?

Każdego dnia banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe podejmują pewne ryzyko, pożyczając pieniądze. Może się bowiem zdarzyć, że dłużnik nie oddaje swojego długu na czas. Odzyskanie takich kwot bywa żmudne i czasochłonne, a jak wiadomo – czas to pieniądz.

W podejmowaniu decyzji komu można zaufać, jeśli chodzi o pożyczkę czy kredyt, pomagają m.in. Biuro Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Długów. Jakie informacje przechowują?

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest BIK,

  • czym jest KRD,

  • jak sprawdzić siebie w BIK,

  • jak sprawdzić siebie w KRD,

  • jak poprawić swój scoring.

Co to jest BIK i dlaczego jest taki ważny?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest podmiotem, który zbiera, przetwarza i udostępnia dane o naszych zobowiązaniach.

BIK posiada informacje dotyczące m.in. spłat:

  • kredytów,

  • pożyczek,

  • debetów,

  • kart kredytowych,

  • zakupów na raty.

Innymi słowy: BIK zdobywa, przechowuje i przetwarza informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne o tym, jak radzimy sobie z regulowaniem zobowiązań. Wszystko po to, aby np. podczas starania się o zobowiązanie w banku, mógł on (bank) podjąć odpowiednią decyzję kredytową.

Z całym procesem wiąże się pojęcie scoringu kredytowego, który jest metodą oceny wiarygodności kredytobiorcy. Im wyższy mamy scoring, tym jesteśmy dla banku solidniejszym klientem, jakiemu można zaufać i pożyczyć pieniądze. Zdarza się, że czasem nawet na nieco lepszych warunkach niż osobom z niższym wynikiem.

Jak sprawdzić siebie w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi nasze dane zarówno te pozytywne, jak informacje o wszelkich kredytach spłacanych terminowo, jak i te negatywne – zobowiązania uregulowane z opóźnieniem lub wcale.

Według statystyk aż 90% danych zbieranych przez tę instytucję zalicza się do pierwszej grupy. BIK zajmuje się przede wszystkim kredytami na zakup towarów, usług i papierów wartościowych, ponadto kredytów niecelowych oraz studenckich i hipotecznych.

Oprócz tego monitoruje terminowość spłaty kart debetowych i kredytowych oraz przekraczanie naszego debetu. Na podstawie tych informacji BIK tworzy nasz ranking, który obrazuje naszą wiarygodność i historię kredytową.

Aby sprawdzić siebie w BIK należy wykupić raport. Ta usługa jest płatna – ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych za pojedynczy dokument (dokładnie 39 zł). Możemy też dostać już w cenie 99 zł rocznie pakiet dwunastu raportów.

Wszystkie formalności związane ze sprawdzaniem siebie w BIK dokonamy na stronie internetowej tej instytucji. Warto sprawdzić swój scoring, ponieważ jeśli go poprawimy, będziemy mogli pewniej starać się o kredyt czy zakupy na raty.

Co to jest KRD?

Oprócz BIK istnieje inna instytucja, Krajowy Rejestr Dłużników, czyli w skrócie KRD. Prowadzi spis osób, które zwlekają z regulacją swoich długów.

Czym skutkuje wpis do KRD? Osoby wpisane na listę dłużników mogą mieć kłopot z zaciągnięciem kredytów i pożyczek, ale nie tylko. Dotyczy to również m.in. zakupów na raty. Więcej o KRD i BIK przeczytasz tutaj: zaplo.pl/blog/bik-i-krd-czym-sa-i-jak-moga-ci-pomoc.

Jak sprawdzić siebie w KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników, który – podobnie jak BIK – oprócz danych o naszym zadłużeniu przechowuje również informacje o terminowym spłacaniu naszych zobowiązań.

Nie prowadzi on co prawda żadnego rankingu, ale banki przed udzieleniem kredytu również korzystają z jego pomocy. Aby sprawdzić, czy widniejemy na liście dłużników, wystarczy:

  1. Wejść na stronę KRD.

  2. Kliknąć w “Panel klienta”.

  3. Wybrać logowanie dla konsumentów.

  4. Kliknąć “Załóż konto” na dole strony.

  5. Uzupełnić wszystkie wymagane dane.

Jeśli się zdarzy, że zostałeś wpisany na listę dłużników, nie panikuj – wykreślenie z KRD jest proste. Wystarczy uregulować dług oraz wypełnić odpowiedni formularz. Ponadto warto sprawdzić, kto sprawdzał, czy figurujemy jako dłużnik.

Jest to przydatna wiedza, ponieważ czasami może okazać się, że ktoś chciał zaciągnąć na nas kredyt i tylko szybkie działanie może pokrzyżować mu plany.

Co zrobić, jeśli mamy fatalny scoring lub figurujemy w KRD?

Jeśli naprawdę szybko potrzebujemy gotówki, a niestety nigdzie nie możemy jej zdobyć, jedynym wyjściem jest pomoc znajomych i bliskich. Nie warto zadłużać się w firmach, które w ogóle nie weryfikują swoich klientów, ponieważ często koszty takich zobowiązań są ogromne.

Można jednak powoli budować swoją wiarygodność kredytową, aby w przyszłości móc bez problemów zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. Najważniejsze jest systematyczne spłacanie wszelkich zobowiązań. Trzeba jednak zacząć od tych z największym opóźnieniem.

Kilka zasad, jak poprawić swój scoring:

  1. Staraj się nie dokładać kolejnych długów.

  2. Jeśli możesz, zamknij swoje karty kredytowe i zmniejsz limity na karcie, aby wszelkie pokusy były jak najdalej.

  3. Kiedy uregulujesz zaległości, skontroluj siebie, pobierając raport BIK.

Źródło:

http://krd.pl/Centrum-prasowe/Media-o-KRD/2010/D-ugi-Trzeba-sp-acac

Artykuł sponsorowany przez Zaplo.pl

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę