Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 maja 2022 napisz DONOS@

Prof. Sychowicz: „Wrzesień 39” nie stał się końcem, lecz nowym początkiem walki Polaków o swój kraj

Główne zdjęcie
Prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Sychowicz (fot. Marek Maliszewski

1 września 1939 r. to data niezwykle ważna dla każdego Polaka. W dniu tym nie tylko doszło do ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę ale też w wyniku wcześniejszych porozumień Hitlera ze Związkiem Sowieckim (Pakt Ribbentrop – Mołotow 23 VIII 1939 r.), rozpoczęła się II wojna światowa. Do historii przeszły wydarzenia związane z walkami, które stały się symbolami mówiącymi o bezprzykładnym bohaterstwie żołnierzy polskich broniących Ojczyzny przed agresorem. Wystarczy wspomnieć obronę Poczty Polskiej w Gdańsku, trwające tydzień walki o Westerplatte, ale także bitwy nad Narwią.

Z chwilą wybuchu II wojny światowej także teren powiatu łomżyńskiego stał się areną walk. W dniach 7-10 września 1939 r. toczyli je tutaj żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” i wchodzącego w jej skład 33 pułku piechoty dowodzonego przez ppłk. Lucjana Stanka. Do historii przeszła, oprócz walk pod Łomżą, w rejonie Nowogrodu i pod Zambrowem, przede wszystkim obrona przed przeważającymi siłami wroga odcinka Wizny i związana z nią osoba kpt. Władysława Raginisa. Dziś wspomnienia o tych walkach, ale także toczonych pod Andrzejewem, Mokrą, Mławą, Warszawą, Westerplatte, Grodnem, czy Kockiem wywołują dumę a zarazem zastanowienie nad tragiczną historią.

Oszukani przez sojuszników i w rzeczywistości pozostawieni sami sobie 1 września 1939 r. polscy żołnierze, wspierani przez ludność cywilną, stanęli do nierównej walki. Nie można dziwić się, że skończyła się ona klęską, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę zdradziecki cios w plecy zadany przez Związek Sowiecki. O bohaterstwie i poświęceniu polskiego żołnierza w kampanii obronnej z września 1939 roku najlepiej świadczy to, że broniliśmy się znacznie dłużej niż przewidywali  Niemcy. Ponieśli oni też tak duże straty w sprzęcie, że nie byli w stanie rozpocząć w zakładanym terminie kolejnej wojennej kampanii.
6 października 1939, z chwilą kapitulacji Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie, po ostatniej bitwie regularnych oddziałów polskich pod Kockiem, rozpoczął się tragiczny dla nas okres okupacji i terroru. Pomimo porażki „wrzesień 39” nie stał się końcem, lecz nowym początkiem walki Polaków o swój kraj. Wielu poświęciło życie dla Ojczyzny i ideałów, które dziś mogą wydawać się egzotyczne i niezrozumiałe dla części naszego społeczeństwa.

1 września i związana z nim wojna obronna to jeden z najważniejszych momentów naszej polskiej historii. Historii bardzo często nie lubianej, okrajanej i przedstawianej w sposób wybiórczy. Dlatego należy o tym wszystkim pamiętać, gdyż tak jak zwykle to bywa, jeśli my zapomnimy, to inni napiszą naszą historię ale tak, jak będzie to im odpowiadało. Z czymś takim mieliśmy do czynienia i nadal mamy. Sam utożsamiam się z rodzinnym miastem, regionem i jego przeszłością - tą lepszą i gorszą. Dla większości tych, którzy we wrześniu 1939 r. znaleźli się w szeregach broniącego granic Wojska Polskiego wyznanie i narodowość nie odgrywały najważniejszej roli. Bronili swojego kraju, domów i rodzin. Przekonać się o tym możemy czytając książki, ale wystarczy także uważnie rozejrzeć się spacerując wzdłuż brzegu Narwi przesiąkniętego we wrześniu 1939 roku krwią Polaków broniących Ojczyzny.

Prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Sychowicz

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę