Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Łomżyński hejnał grany w Lublinie

Główne zdjęcie
Dawid Dąbrowski (fot. archiwum rodzinne)

Każdy zna słynny hejnał mariacki, wielu słyszało o warszawskim wywiedzionym z „Warszawianki” czy rzeszowskim, napisanym przez słynnego jazzmana Tomasza Stańkę. Tymczasem wśród około stu polskich miast mogących pochwalić się hejnałem jest też Łomża, a jego kompozytorem jest trębacz Waldemar Borusiewicz. Łomżyński hejnał zrobił furorę na niedawnym 25. Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich w Lublinie, a zagrał go tam utalentowany trębacz Dawid Dąbrowski; uczeń Waldemara Borusiewicza, absolwent łomżyńskiej PSM i student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. – Nasz hejnał bardzo się w Lublinie podobał i cieszył się uznaniem innych trębaczy oraz słuchaczy – mówi Dawid Dąbrowski, dodając, że ta kompozycja wyróżnia się zdecydowanie na tle innych.

Udział reprezentanta Łomży w lubelskim przeglądzie nie jest żadną nowością, również sam Dawid Dąbrowski grał tam już w roku ubiegłym, ale w tym roku odbyła się jubileuszowa edycja imprezy.

Uczestniczyło w niej ponad 40 trębaczy z 32 miast: od tych wielkich do najmniejszych. Na tle ich hejnałów ten łomżyński ma według młodego trębacza sporo atutów. – W porównaniu z takim hejnałem mariackim to nasz jest młodziutki, bo ma zaledwie 25 lat – mówi Dawid Dąbrowski. – Wyróżnia się jednak tym, że jest kompozycją nowoczesną, żywą, dobrze i efektownie brzmiącą, a do tego bardzo dobrze się go słucha, co podkreślało wielu trębaczy. Podobał się też słuchaczom podczas wykonania z balkonu Trybunału Koronnego.

Pochodzący z muzycznej rodziny ubiegłoroczny absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia i tegoroczny maturzysta ma też plan, żeby podczas kolejnych edycji lubelskiego przeglądu łomżyński hejnał zabrzmiał jeszcze lepiej.

– Wspominałem już o tym w Urzędzie Miejskim, że gdyby udało się wysłać na przegląd dwóch-trzech trębaczy, to moglibyśmy zagrać nasz hejnał na głosy, znacznie efektowniej – mówi Dawid Dąbrowski. – W tym roku niestety nie było to możliwe, bo 15 sierpnia mieliśmy uroczystości w Łomży i ktoś musiał również tu zagrać hejnał, ale jakbym za rok pojechał do Lublina z panem Kamilem Borusiewiczem, to dopiero by to zabrzmiało!

Zanim jednak do tego dojdzie młodego trębacza czeka kolejne wyzwanie: podjęcie studiów na wydziale instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku.

– Moim nauczycielem będzie tam sam Mariusz Niepiekło, II trębacz orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie! – cieszy się Dawid Dąbrowski, dodając, że nie wyobraża już sobie życia bez muzyki, a każdy z kolejnych sukcesów na konkursach czy przeglądach, bądź wyrazy uznania od gwiazd polskiej sceny, jak na przykład Zbigniewa Wodeckiego, z którym miał okazję grać, tylko go w tym przekonaniu utwierdzają.

 

Wojciech Chamryk

240206081801.gif
Foto: Dawid Dąbrowski (fot. archiwum rodzinne)
Foto: Dawid Dąbrowski (for. Elżbieta Piasecka-Chamryk)
Foto: Medal (fot. Dawid Dąbrowski)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę