Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Medale, odznaki i premie na Święto Wojska Polskiego

Po trzech kwadransach wręczania odznak i wyróżnień żołnierzom z okazji ich święta nadciągnęła od południa Ojczyzny niespodziewanie ciężka, stalowa powała, z której na kwadrans przed trzecią lunęła ożywcza ulewa. Stojący na baczność przy pomniku 33. Pułku Piechoty w Łomży harcerze i żołnierze nie ulękli się porywistego wiatru i zacinającego deszczu, w którego rzęsistych strugach oficjele składali wiązanki kwiatów w podzięce Tym, którzy w wojnach za wolność przelewali krew.

Zwycięstwo żołnierza polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej – jak to ujął p.o. komendanta WKU w Łomży major Robert Grzeszczyk, było Cudem nad Wisłą. „Żołnierz polski obronił wtedy nie tylko Warszawę, nie tylko odradzającą się Polskę, ale całą Europę przed bolszewicką nawałą” - odczytał w rozkazie dziennym w imieniu przełożonego starszy chorąży sztabowy Krzysztof Fabiszewski, przypominając, że Bitwa Warszawska jest uznawana przez historyków za jedną z 18 bitew, które zadecydowały o losach świata. Oprócz komentarzy ppłk. Ryszarda Matuszewskiego, przemów oficjalnych nie było, z racji na ulewę, która po wygaśnięciu nie zatrzymała festynu na terenie koszar i jednostki przy alei Legionów „Wojsko na swojsko” z pokazami sprzętu i muzyką.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak nadał medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie młodszemu chorążemu Tomaszowi Chrapowiczowi. Mariusz Sakowski awansował na kapitana i od dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Wiesława Kukuły (formalnie)) otrzymał odznakę 3. stopnia Zasłużony Żołnierz Rzeczpospolitej Polskiej. Pułkownik Sławomir Kocanowski również przyznał od siebie dwa honorowe odznaczenia. Dowódca 1. Podlaskiej Brygady OT z Białegostoku wyróżnił nimi: starszego chorążego sztabowego Zbigniewa Zarembę i starszego szeregowego Tomasza Uściłowskiego. Przez trzy słoneczne kwadranse dziesiątkami wyczytywano nazwiska żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego w Łomży, którzy zasłużyli na listy gratulacyjne, pochwały, premie, nagrody pieniężne, urlopy kilkudniowe w nagrodę za wzorową służbę w mundurze i po cywilnemu.

80-leni Jan Karczewski, prezes zarządu powiatowego w Łomży Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przekazał odznaki za dobrą współpracę na rzecz seniorów i rodzin: ppłk. Ryszardowi Matuszewskiemu i mir. Markowi Niedźwieckiemu, kierownikowi Warsztatów Technicznych, gdzie pracuje około 130 pracowników cywilnych WP i około 20 mundurowych.

- W okresie pokoju wierność naszej Ojczyźnie to solidna służba i praca na co dzień, przygotowanie szkoleń i udział w szkoleniach – tłumaczy odznaczony Zbigniew Zaremba. Jego zdaniem, obecny patriotyzm wyraża się także powagą w uczestnictwie w uroczystościach patriotyczno-religijnych i dbałości w kształceniu i wychowaniu młodzieży, aby miała w dorosłych Polakach dobry przykład.

 

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę