Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Koronny

Pieniążek króla Batorego znaleziono pod Nowogrodem, a trafił do zbiorów jako dar Adama Chętnika, założyciela Muzeum Północno-Mazowieckiego. Herb Batorego to smocze zęby, na rewersie w towarzystwie herbów Polski i Litwy. Srebrny szeląg koronny zdobi zamiast postaci władcy, monogram „S”, a na otoku napis „STEPHAN... REX" itd. (czyli): .."z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski.” Średnica ok.18 mm, waga 0,77 g. mennica w Olkuszu. Nie najlepszy stan zachowania sugerować może luźną zgubę, wygniecioną podczas wielu najazdów i zniszczeń. Pamiątka tym cenniejsza, że to właśnie Batory książę siedmiogrodzki, poślubił w 1576 r. niewiastę ważną w historii Łomży: Annę Jagiellonkę. Rok wybicia szeląga 1582 - widoczny wyraźnie, wskazuje na czas oblężenia Pskowa. Każdy Polak zna obraz Jana Matejki „Batory pod Pskowem”, gdzie w ujęciu Mistrza z Krakowa, dumny Król Polski rodem z Węgier, przyjmuje hołdy bojarów moskiewskich. (W załączeniu fragm. portretu Batorego z tego obrazu - ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie). Wg prof. Janusza Tazbira: -„Legenda Batorego zaczęła się już w XVII w. wraz z klęskami militarnymi spadającymi wtedy na Polskę… Przypominano, że to on potęgą swojego miecza potrafił ochronić Polskę przed Rosją”. Dalej prof stwierdzał, że król Polski działał i myślał w skali Europy Środkowo- Wschodniej: chciał podbić Moskwę, ruszyć na Turcję i pomóc w odzyskaniu niepodległości Węgrom. Dodajmy, że zasługą Batorego jest nie tylko wprowadzenie szeląga na ziemie polskie, także unia monetarna polsko-litewska, dowód szerokich horyzontów gospodarczych i politycznych.

Foto:
Bolesław Deptuła
wt, 14 sierpnia 2018 13:31
Data ostatniej edycji: wt, 09 października 2018 08:32:55

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę