Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 12 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zaczęło się burzenie dworca autobusowego w Łomży

W słoneczny wtorek ruch targowy jak na Marszałkowskiej: setki kupujących z gęsto rozstawionych przy ulicy Dworcowej straganów. Olbrzymia żółta koparka z ramieniem pod niebo sygnalizuje, jak zniknął budynek toalety od strony hali targowej... Została po nim wysoka sterta białych pustaków i połamanych belek drewnianych. Taśmy biało-czerwone oddzielają tereny trawników na skwerze od rozległego placu dworca na rogu alei Legionów i ulicy gen. Władysława Sikorskiego. Po drugiej stronie robotnicy z Białegostoku przygotowują zburzenie piętrowego budynku dyżurnego ruchu. To początek prac przy budowie nowego budynku dworca o powierzchni 3 tys. mkw. Ma stanąć za rok.

Jeśli pogoda nie zaszaleje z burzami i nawałnicami, wszystko ma odbyć się według harmonogramu. Zamiast zburzonej toalety, są ubikacje w hali targowej, czynne w godzinach 6. – 22. Działa parking przy Dworcowej wzdłuż torów kolejowych. - Zachęcamy mieszkańców, by w pierwszej kolejności właśnie tam parkowali swoje pojazdy – mówi inspektor Łukasz Czech z ratusza. Wjazd na parking jest za budynkami po lewej stronie, patrząc od strony Legionów. Z przebudową sieci ciepłowniczej od strony hali ruszyło Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, natomiast MPGKiM wzięło  się za rozbiórkę elementów drogowych na wjeździe na teren dworca i do hali targowej od strony ul. Sikorskiego. 20. sierpnia planuje się rozpoczęcie budowy kanału deszczowego od Sikorskiego. - Od tego dnia wjazd na dworzec i dojazd do hali przez około 4 - 5 tygodni będzie możliwy jedynie ulicą Dworcową – informuje inspektor. Na początku września Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zamierza zacząć budowę kanalizacji sanitarnej w rejonie przydworcowych pawilonów handlowych. Przez miesiąc trudniej będzie dojść do znajdujących się w pasażu sklepików i barów.

Będzie się kurzyło

Na spotkaniu w poniedziałek wieczorem z kilkudziesięcioma handlarzami pod wiatą handlową przy hali  prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zapowiedział, że „po wykorzystaniu również zasobów miejskich spółek” inwestycja jest „możliwa do wykonania” za kwotę w granicach 8 - 9 milionów zł.  Naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego Krzysztof Święcki przypomniał, czym dworzec ma dysponować: 8 stanowisk autobusów dalekobieżnych i 5 stanowisk busów, parterowy budynek dworca o konstrukcji stalowej (poczekalnia, kasy biletowe i dyspozytornią). Szklanym zadaszeniem dworzec będzie łączyć się z wiatą targowiska. Powstanie droga o szerokości 6 metrów wzdłuż hali targowej, łącząc ul. Dworcową z ul. Sikorskiego. Handlowcy obawiają się trudności z dotarciem do sklepów i kurzu, gdyż wykopy mogą mieć po 4 metry głębokości. Naczelnik zapowiedział postarać się, by wykonawca odpowiednio zabezpieczył teren inwestycji na czas robót w pobliżu targowiska.

 

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę