Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Biznes załatwiany „nie administracyjnym trybem obsługi”

Spółka planująca w Łomży budowę wielkiej rzeźni bydła kontakty z władzami miasta nawiązała „około dwa lata temu”. To jedyna informacja przekazywana w tej sprawie przez ratusz. I choć prezydent Mariusz Chrzanowski przyznał, że rozmowy z tym inwestorem prowadził jego zastępca, to tajemnicą jest ile tych „rozmów” było, gdzie i o czym rozmawiano. - W związku z nie administracyjnym trybem obsługi, na tym etapie spotkania urzędników z inwestorem nie były ewidencjonowane - przekazuje Łukasz Czech odpowiedzi władz ratusza. - Temat w tym zakresie uważamy za wyczerpany – dodaje, gdy dopytujemy, czy w zaciszu gabinetów z inwestorem uzgadniano np. zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Ten nowy zaczął obowiązywać kilka dnia przed jawnym, czyli „w trybie administracyjnym” pojawianiem się inwestora w łomżyńskim ratuszu.

Fragment nowego planu zagospodarowania przestrzennego m.in. działki miejskiej przy ul. Ciepłej na której planowana jest wielka rzeźnia bydła. (działka nr 31323 - największa działka w centrum grafiki)
Fragment nowego planu zagospodarowania przestrzennego m.in. działki miejskiej przy ul. Ciepłej na której planowana jest wielka rzeźnia bydła. (działka nr 31323 - największa działka w centrum grafiki)

Plany budowy na miejskiej działce przy ul. Ciepłej wielkiej, jednej z największych w kraju,  rzeźni bydła zaniepokoiły społeczność okolic łomżyńskiej Bawełny. Zakład miałby powstać w odległości ok. 400 metrów od osiedli bloków i domów jednorodzonych. Przetarg na sprzedaż miejskiej działki, ostatniej w Podstrefie Łomża SSSE, ogłoszono po koniec maja. Tego samego dnia, gdy zainteresowany inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na budowę na niej rzeźni. Gdy mieszkańcy osiedli dowiedzieli się o planach budowy rzeźni przy ul. Ciepłej, podczas spotkania Rady Osiedla, wyraźnie sprzeciwili się temu. Prezydent, który wcześniej mówił, że „nie ma tutaj jakiegokolwiek zagrożenia jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska, czy zagrożenia dla mieszkańców, bo takie zakłady w Polsce funkcjonują”, podczas spotkania z mieszkańcami zmienił front. Mówił: „jestem po Państwa stronie, a nie po drugiej” i przekonywał, że jeśli będzie taka potrzeba, to on „w pierwszym szeregu” będzie protestował z mieszkańcami przeciwko decyzji o budowie tu rzeźni. Wówczas też, dopytywany przez dziennikarzy, przyznawał, że rozmowy z tym inwestorem prowadził jego zastępca Andrzej Garlicki. Ostatecznie działki pod rzeźnię nie sprzedano, bo inwestor nie złożył oferty jej kupna, ale procedura administracyjna w sprawie wydania decyzji środowiskowej na lokalizację tu rzeźni nadal jest prowadzona. 

Chcieliśmy wiedzieć od kiedy są kontakty pomiędzy Urzędem Miejskim w Łomży a firmą OSI POLAND FOODWORKS Sp. z o.o., kto ze strony władz miasta uczestniczył w spotkaniach z jej przedstawicielami, ile ich było i o czym rozmawiano? Okazuje się, że „OSI Poland Foodworks sp. z o.o. wstępne zainteresowanie inwestycją w Łomży wyraziła około dwa lata temu”. - Inwestor otrzymała wykaz przeznaczonych do sprzedaży nieruchomości oraz informacje o obowiązujących procedurach – przekazał Łukasz Czech z ratusza. 
I właściwie to tylko tyle, co chce ujawnić. Miejski urzędnik przekazuje, że „w związku z nie administracyjnym trybem obsługi, na tym etapie spotkania urzędników z inwestorem nie były ewidencjonowane”, ale zaznacza, że prezydent Mariusz Chrzanowski nie brał w nich udziału.
Dopytywaliśmy m.in. o to czy tematem rozmowy z przedstawicielami OSI Poland Foodworks były zmieniane w tym czasie plany zagospodarowania przestrzennego części miasta w której znajduje się działka. W odpowiedzi władze oznajmiły, że „temat w tym zakresie uważamy za wyczerpany”, bez wyjaśnienia pozostawiając nawet kwestie na czym polega „nie administracyjny tryb obsługi” w Urzędzie Miejskim. 

W tej sprawie jest zadziwiająca zbieżności dat. 
„Około dwa lata temu”, czyli w drugiej połowie 2016 roku - OSI Poland Foodworks wyraża „wstępne zainteresowanie inwestycją w Łomży”. Rozpoczynają się „rozmowy” w jakimś „nie administracyjnym trybie obsługi”.
W lutym 2017 roku władze miasta rozpoczynają administracyjną procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego tej części miasta. WAŻNE – uchwała Rady Miejskiej w tej sprawie podjęta jest na sesji 22 lutego, a umowa z firmą mającą wykonać te zmiany (cena ok. 15 tys. zł) została podpisana tydzień wcześniej - 15 lutego 2017 r.  
25 kwietnia 2018 roku radni Łomży uchwalają nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który całą działkę nr 31323 przy ul. Ciepłej włącza do terenów produkcujno-usługowych, umożliwiając po raz pierwszy od 9 lat jej pełne zagospodarowanie. Plan ten wchodzi w życie 24 maja. 
25 maja 2018 r. prezydent podpisuje zarządzenie o obniżeniu o 250 tys. zł ceny wywoławczej na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Ciepłej - ostatniej w Podstrefie Łomża SSSE. 
29 maja 2018 r. ogłaszany jest przetarg jej sprzedaż tej miejskiej działki. 
Tego samego dnia OSI POLAND FOODWORKS Sp. z o.o. oficjalnie, czyli już „w trybie administracyjnym” wystąpiła do Urzędu Miejskiego w Łomży o wydanie decyzji o środowiskowych na budowę na niej zakładu produkcyjnego wraz z instalacją do uboju bydła.
Ta procedura trwa nadal. Inwestor został wezwany do uzupełnienia przełożonego 12 lipca raportu środowiskowego. Jeśli uzupełni go zgodnie z oczekiwaniami miejskich urzędników decyzja środowiskowa lokalizująca na tej miejskiej działce rzeźnię bydła może być wydana jeszcze latem tego roku. Formalnie wyda ją Prezydent Miasta Łomża.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę