Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 102

Sojusz Lepszych Dochodów

Główne zdjęcie
Eugeniusz Ochryciuk
i Marek Strzaliński (w tle)

Na niespełna dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi i na niewiele ponad dwa miesiące przed utratą fotela wojewody Marek Strzaliński z SLD - Wojewoda Podlaski - przedłużył na kolejne trzy lata kontrakt menedżerski - związanemu z Sojuszem - dotychczasowemu zarządcy łomżyńskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Eugeniuszowi Ochryciukowi. Tym samym posunięciem Strzaliński zapewnił też zasiadanie przez trzy lata w Radzie Nadzorczej PKS-u kolejnemu znajomemu z partii Zenonowi Piechocińskiemu.

Skrót obecnie rządzącej od niemal czterech lat w kraju partii - Sojuszu Lewicy Demokratycznej – tłumaczony jest na wiele sposobów... Partii zarzuca się skrajne upartyjnienie państwa i wszystkiego na co postawieni na wysokich szczeblach administracji rządowej działacze SLD mogli mieć wpływ – w tym w szczególności przedsiębiorstw państwowych. Przed czterema laty po wygraniu wyborów parlamentarnych przez koalicję SLD-UP wojewodą podlaskim został Marek Strzaliński z SLD. Kilka miesięcy później Strzaliński podpisał trzyletni kontrakt menedżerski na zarządzanie łomżyńskim PKS-em z Eugeniuszem Ochryciukiem (dziś obaj panowie spotkali się na liście wyborczej SLD do Sejmu) Była to jedna z pierwszych tego typu umów w województwie. Do tej pory takie umowy menedżerskie na zarządzanie państwowymi firmami ma tylko siedem osób. Umowa gwarantuje pracę i płacę i... co wydaje się ważniejsze - wypłatę solidnego odszkodowania gdyby zerwano umowę przed jej wygaśnięciem.

Odwołać Ochryciuka
Posądzenia o upartyjnianie PKS-u pojawiały się zaraz po wejściu Eugeniusza Ochryciuka do zakładu. Zarzucano mu prywatę i zatrudnianie w administracji firmy ludzi „po linii partyjnej, familijnej, kolesiowskiej” - to akurat z listu związkowców do wojewody. W maju tego roku w łomżyńskim PKS-ie odbył się strajk okupacyjny. Jednym z żądań było odwołanie zarządcy firmy. Związkowcy podkreślali, że to osoba, z którą nie da się rozmawiać. To jego obarczali odpowiedzialnością za dezinformowanie załogi o planach i działaniach związanych z prywatyzacją firmy. Po strajku zarządca oddał się do dyspozycji wojewody i przez miesiąc nie pojawiał się w firmie. W pierwszych dniach czerwca w zakładzie przeprowadzono referendum w którym odwołania zarządcy domagało się niemal 90% załogi PKS-u.

Ochryciuk zostaje, bo jest najlepszy
Dotychczasowy trzyletni kontrakt Ochryciuka wygasł z ostatnim dniem lipca br... ale w dalszym ciągu będzie on zarządcą PKS-u bo wojewoda Marek Strzaliński podpisał z Eugeniuszem Ochryciukiem aneks do umowy sprzed trzech lat wydłużający pełnienie tej funkcji na kolejne trzy lata. Takie posunięcie sugerowały wojewodzie zarówno Wydział Skarbu Państwa i Przekształceń Własnościowych Urzędu Wojewódzkiego i Rada Nadzorcza PPKS w Łomży. Jak podkreśla Wincenty Proszczuk zastępca dyrektora Wydziału Skarbu Państwa i Przekształceń Własnościowych Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku i jednocześnie Przewodniczący Rady Nadzorczej łomżyńskiego PKS-u kontrakt został przedłużony, bo Ochryciuk to bardzo dobry menadżer, a sama firma pod jego rządami stała się dochodowym przedsiębiorstwem. „W ubiegłym roku łomżyński PKS był najlepszym przedsiębiorstwem tego typu w województwie, a w pierwszym półroczu tego roku mimo ogromnego wzrostu cen paliw, firma zarobiła na czysto 300 tys. zł” – mówi Proszczuk. - „W czasie zarządzania firmą przez Ochryciuka poprawiły się wszystkie parametry firmy(...) wprowadził dywersyfikację dochodów (dziś ponad 25% dochodów firmy pochodzi z innych źródeł niż przewóz pasażerów) i ma wyraźne wizje rozwoju firmy” - argumentuje Proszczuk.

Ochryciuk zostaje i Rada też
Przedłużając Ochryciukowi kontrakt menedżerski wojewoda Marek Strzaliński niejako przy okazji zapewnił też dodatkowe dochody Zenonowi Piechocińskiemu – do niedawna szefowi struktur partyjnych SLD w Łomży. Piechociński jest jednym z trzech członków Rady Nadzorczej łomżyńskiego PKS-u. Rada spotyka się raz na miesiąc. Za zasiadanie w tym gremium i nadzorowanie pracy zarządcy należą się pieniądze. Co miesiąc na konta członków tej Rady przelewana jest równowartość średniego miesięcznego wynagrodzenia w firmie. W ubiegłym roku Piechociński w ten sposób dostał niemal 20 tys. zł. Jak podkreśla Wincenty Proszczuk – przewodniczący Rady Nadzorczej - powoływana jest na czas w jakim działa dany zarząd firmy. Skoro wojewoda podpisał aneks przedłużający zarządowi ten okres o kolejne trzy lata – równocześnie o trzy lata została wydłużona kadencja Rady Nadzorczej łomżyńskiego PKS-u.

Związkowcy z PKS-u ostatnie działania wojewody nazywają krótko – „skok na kasę.” Krzysztof Walendziewski przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców podkreśla, że za dwa miesiące są wybory parlamentarne i wszystkie znaki na ziemi wskazują, że SLD je przegra, a w efekcie zmieni się także wojewoda podlaski. Nowy wojewoda jeśli będzie chciał odwołać zarządcę łomżyńskiego PKS-u będzie musiał wypłacić mu odszkodowanie...
Walendziewski podkreśla także, że przed kilkoma tygodniami związkowcy ponownie wystąpili do wojewody z prośbą o odwołanie zarządy, ale jak widać bezskutecznie...
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę