Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ojciec Andrzej Makowski nowym gwardianem Kapucynów

Główne zdjęcie
Ojciec Andrzej Makowski nowym gwardianem Kapucynów

- Jechałem do Łomży z myślą, że mam służyć ludziom i braciom naszej wspólnoty, zwłaszcza tam, gdzie nikt nie chciał pochylić się nad potrzebującymi pomocy, jak Franciszek przekazał w swoich pismach i regule – mówi Ojciec Andrzej Makowski (lat 48), zakonnik rodem z Zamościa, który po Ojcu Mirosławie Ferencu został proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej. Zastał on po zacnym poprzedniku wyremontowany cały dach kościoła przy Krzywym Kole, odmalowaną wewnątrz 230-letnią świątynię i odrestaurowane pieczołowicie ołtarze, natomiast przed nim remont dachu i osuszenie fundamentów klasztoru, od lat 70. XVIII wieku wpisanego w panoramę miasta.

W życiu parafii kapucyńskiej i wspólnoty klasztornej dwie minione niedziele obfitowały w ważne wydarzenia: najpierw z parafianami i grupami pożegnał się Ojciec Mirosław Ferenc, potem ksiądz dziekan Marian Mieczkowski, proboszcz katedralny, przywitał nowego gwardiana i wprowadził na urząd proboszcza W przededniu historycznego wydarzenia, w sobotę wieczorem, nastąpiło oficjalne przekazanie urzędu gwardiana przez Ojca Ferenca Ojcu Makowskiemu w obecności wikariusza prowincjalnego Ojca Tomasza Wrońskiego. - Przybyłem do Łomży z Warszawy, gdzie spędziłem trzy lata jako wikariusz i ekonom klasztoru przy ulicy Miodowej – opowiada swoją biografię Ojciec Andrzej Makowski. Dodajmy, że to właśnie tam na warszawskiej starówce znajduje się największa szopka ruchoma z figurami ludzi i zwierząt, którą odrestaurowali artyści i rzemieślnicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży pod kierunkiem malarza i scenografa teatralnego Przemysława Karwowskiego. Obecnie w klasztorach warszawskim i łomżyńskim służy po 12 zakonników, tj. tylu, ilu Apostołów.

„Powracam z ciekawością i zainteresowaniem”
Ojciec Andrzej Makowski urodził się w 1970 r. w Zamościu. Zgłosił się do zakonu w Warszawie na rekolekcje powołaniowe w 1995 roku. 23 lata temu - 1. września 1995 rozpoczął w klasztorze w Łomży roczny postulat, po czym w Nowym Mieście nad Pilicą koło Radomia przeszedł również roczny nowicjat, zakończony ślubami zakonnymi czasowymi na półtora roku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Lublinie, gdzie studiował teologię i filozofię w latach 1997 – 2003. W czerwcu 2003 przyjął wraz z pięcioma współbraćmi święcenia kapłańskie w kościele Braci i Ojców Kapucynów w Łomży z rąk biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Na 2 lata został skierowany do pracy w Gorzowie Wielkopolskim, od 2005 przez 4 lata pracował w zakonie w Lublinie. Od 2009 do 2015 służył w zakonie w Rywałdzie koło Grudziądza, skąd decyzją prowincjała warszawskiego został przeniesiony do stolicy. - Do Łomży powracam z ciekawością i zainteresowaniem, jak się zmieniły kościół, klasztor, parafia i środowisko lokalne – podsumowuje Ojciec Andrzej Makowski, nowy gwardian Kapucynów. W roku 600-lecia nadania Łomży praw miejskich przez księcia Janusza I Mazowieckiego (1340 – 1429), który spoczął na wieki w Archikatedrze w Warszawie, 48-letni gwardian w „prezencie na powitanie” dostał remont brukowanej ulicy Kapucyńskiej z XVII wieku za 150 000 złotych z Budżetu Obywatelskiego 2018.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę