Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

77. rocznica pogromu w Jedwabnem

Główne zdjęcie
Kwiaty składa Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy

„Dzięki rodzinie Dobkowskich żyje kolejne pokolenie rodziny Lewin”. Kartkę z takim napisem trzymała młoda dziewczyna – wnuczka Jana Lewin z Tel Awiwu. Od kilkunastu lat 10. lipca z kilkoma członkami swojej rodziny przyjeżdża on do Jedwabnego, by uczestniczyć w obchodach rocznicy mordu z 1941 roku, w którym polscy sąsiedzi zabili kilkuset żydowskich mieszkańców miasteczka. We wtorek w Jedwabnem, obok modlących się za ofiary i katów, po raz pierwszy pojawili się ludzie z ONR-u i KOD-u z transparentami.

Przy pomniku pomordowanych przed 77-laty żydowskich mieszkańców Jedwabnego zebrało się ponad sto osób. Byli przede wszystkim przedstawiciele gmin żydowskich na czele z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem i przewodniczącym Zarządu Gminy Wyznaniowej w Warszawie Lesławem Piszewskim. Była ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, przedstawiciele Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i biskupa Rafała Markowskiego przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, prezesa IPN i przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Wśród zebranych był Jacek Piorunek, przewodniczące Sejmiku Województwa Podlaskiego, który przed pomnikiem złożył kwiaty w imieniu władz samorządowych województwa. Tak jak w latach poprzednich nie było przedstawicieli władz lokalnych – świeckich i duchowych, ani mieszkańców Jedwabnego, co w swoich wystąpieniach dostrzegli Lesław Pliszewski i Anna Azari. 
- Ta nieobecności zasmuca, bo nie można być obojętnym wobec tak wielkiej tragedii – mówił Pliszewski. 
Ambasador Azari mówiła, że to jest „ciągle przykre”, bo „setki osób” zamordowano tutaj.  Przypominając tragiczne wydarzenia z 10 lipca 1941 roku mówiła, że wówczas Jedwabne stało się „symbolem zła, nienawiści i antysemityzmu”, ale od 2001 roku od tego miejsca rozpoczęła się debata o stosunkach polsko-żydowskich. 
Rabin Michael Schudrich, który poprowadził modlitwę za zmarłych, podkreślał że to rocznica śmierci niewinnych ludzi. - Co dobry człowiek powinien robić wobec tej tragedii? Modlić się – mówi dodając, że zabrano się tu, „aby modlić się, a nie uprawiać politykę”.  

W tym roku przy pomniku w Jedwabnem po raz pierwszy znalazły się dwie grupy ludzi z transparentami. Ci z plakietkami KOD-u mieli transparenty m.in. z napisem: „Przepraszamy Braci Żydów za mordy i pogromy dokonane na nich przez Polaków”, a ci ze znaczkami ONR-u m.in. z napisem: „O tej zbrodni Niemców - nie Polaków - pamiętamy i wznowienia ekshumacji żądamy!”. Przedstawiciele obu demonstracyjek przed modlitwą żywo dyskutowali i nagrywali się wzajemnie, ale na szczęście nie doszło pomiędzy nimi do incydentów.

Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej w 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem grupa polskiej ludności zamordowała z inspiracji Niemców co najmniej 340 żydowskich mieszkańców miasteczka i okolicy. Większość z nich, w tym kobiety i dzieci, została spalona żywcem w stodole. Śledztwo IPN-u było prowadzone w latach 2000-2003. Wówczas rozpoczęto ekshumację ofiar, ale zatrzymał ją ówczesny Minister Sprawiedliwości, a późniejszy Prezydent RP Lech Kaczyński.

Tuż po zakończeniu II wojny światowej, w latach 1949–1950, polskie sądy skazały jednego mieszkańca Jedwabnego na karę śmierci za bezpośredni udział w mordowaniu ludności żydowskiej (zamienioną w drodze łaski na pozbawienie wolności), a kolejnych 9 mieszkańców – na kary więzienia za pomoc w zabójstwie. 12 innych osób oskarżonych o współudział w mordzie uniewinniono.

Foto: Kwiaty składa Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy
Foto: ONR
Foto: ONR z transparentami
Foto: Obywatele RP z transparentami
Foto: ONR
Foto: Michael Schudrich (naczelny rabin Polski),  Anna Azari (ambasadorka Izraela w Polsce)
Foto: Zwykli ludzie z tabliczkami
Foto:
Foto: Lesław Piszewski (pprzewodniczący warszawskiej gminy wyznaniowej żydowskiej), Michael Schudrich (naczelny rabin Polski), o. Wiesław Dawidowski (komisja ds. dialogu z judaizmem Episkopatu Polski)
Foto: Michael Schudrich (naczelny rabin Polski), o. Wiesław Dawidowski (komisja ds. dialogu z judaizmem Episkopatu Polski)
Foto:
Foto: Obywatele RP
Foto:
Foto: Jacek Piorunek, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego
Foto:
Foto: ONR
Foto: ONR
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę