Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Gigantyczny kredyt i zadłużenie Łomży

Główne zdjęcie
Zarządzenie prezydenta w sprawie zaciągnięcia przez Łomżę 38,5 mln zł kredytu

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpisał w poniedziałek zarządzenie o zaciągnięciu przez Łomżę kolejnego, rekordowo wysokiego kredytu. Władze miasta chcą pożyczyć 38 milionów 500 tysięcy złotych, zwiększając zadłużenie miasta na koniec roku do kwoty ponad 147 mln 525 tys. zł. Pieniądze są niezbędne na spłatę rat kredytów z lat poprzednich i pokrycie części deficytu budżetu miasta, który według najnowszych planów przekroczy w tym roku 40 mln zł.

Dane dotyczące zadłużenia miasta - wysokość zaciąganych kredytów, raty spłat, odsetki i wartość sprzedawanego przez władze majątku miasta w poszczególnych latach.
Dane dotyczące zadłużenia miasta - wysokość zaciąganych kredytów, raty spłat, odsetki i wartość sprzedawanego przez władze majątku miasta w poszczególnych latach.

O planach zaciągnięcia przez władze miasta w tym roku rekordowo wysokiego kredytu informowaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku, gdy prezydent Mariusz Chrzanowski przedstawił  projekt budżetu miasta na 2018 rok. Gdy pod koniec roku uchwalali go radni wyrażano nadzieję, że uda się ograniczyć wysokość zapisanego w dokumencie kredytu wprowadzając do tegorocznego budżetu tzw. wolne środki po rozliczeniu budżetu miasta za 2017 rok. W styczniu przedstawiając plan zamówień publicznych na 2018 rok wpisano w nim kredyt długoterminowy w wysokości jedynie 11,3 mln zł.  Niestety finanse miasta są w znacznie gorszej sytuacji. Choć z racji wolnych środków do tegorocznego budżetu miasta wprowadzono kilkanaście milionów złotych, to jednak niezbędnym staje się także zaciągnięcie kredytu w pełnej zapisanej w budżecie wysokości – 38 mln 500 tys. zł. To rekordowo wysoki kredyt w historii miasta – jeszcze nigdy tak dużej kwoty władze miasta w jednym roku nie pożyczały. Kredyt znacznie podniesie także zadłużenie miasta, które i tak z roku na rok jest coraz wyższe. Warto przypomnieć, że na koniec 2010 roku miasto Łomża miało nieco ponad 48 milionów złotych długu. Na koniec 2018 roku dług Łomży oficjalnie przekroczy 147,5 milionów złotych.

Co ważne do tego długu nie są wliczane kredyty, które zaciągnęły i jeszcze planują zaciągnąć w najbliższym czasie miejskie spółki na rozpoczęte już inwestycje także dofinansowywane z środków unijnych. To w sumie może być nawet ponad 50 mln zł kredytu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę