Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomży nie stać na nowy dworzec autobusowy?

Główne zdjęcie
Dworzec autobusowy w Łomży

Ponownie nie udał się władzom miasta przetarg na wybór wykonawców, którzy mieliby zbudować w mieście nowy dworzec autobusowy. Ten stary sprzedano kilka miesięcy temu, przy czym latem teren ma zostać wydany nowemu właścicielowi. Początkowo władze zakładały, że za pieniądze ze sprzedaży starego dużego dworca, uda się zbudować mniejszy, ale bardziej funkcjonalny. Niestety trzeci przetarg ogłoszony na poszczególne zadania ponownie dowiódł, że ceny oferowane przez przedsiębiorców są dwa – trzy razy wyższe niż możliwości budżetu miasta.

Mieszkańcy mówią o dworcu autobusowym, a władze miasta ocentrum przesiadkowo-komunikacyjnym, które miałoby powstać w miejscu gdzie jest wjazd na obecny dworzec od strony ul. Dworcowej z peronami na skwerze, który dziś jeszcze oddziela dworzec od pobliskiej wiaty hali targowej. W tym przetargu poszukiwano wykonawców na trzy części – bez budowy zadaszonych peronów. Podczas poprzedniego przetargu na tę część zadania – wycenianą wówczas przez władze miasta na 2,9 mln zł – nikt nie złożył oferty. 
Tym razem do ratusza wpłynęły oferty od czterech firm, przy czym tylko jedna dotyczyła wszystkich trzech część. Część I – to budowa kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej, na której wykonanie władze chciały wydać 420 tys. zł. Ceny z trzech ofert na tę część są znacznie wyższe – od niemal 1 mln zł do blisko 1,5 mln zł. 
Część II – obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej. Wycena miasta to 150 tys. zł, a ceny z ofert wyniosły od 402 tys. zł do 530 tys. zł. 
Część III obejmowała wykonanie budynku dworca i schodów zewnętrznych przy pawilonach handlowych (ale bez głównej konstrukcji stalowej czyli peronów). Na te prace miasto do wydania miało 2,2 mln zł a oferty oscylowały wokół ceny 3,6 mln zł.
Wobec tak wielkich rozpiętości w cenach oferowanych a oczekiwanych trudno oczekiwać, że miejscy urzędnicy będą mogli rozstrzygnąć przetarg. 

Już wcześniej w ramach budowy centrum przesiadkowo-komunikacyjnego władze miasta z tzw. „wolnej ręki” zleciły podległemu miastu MPGKiM budowę za 1,57 mln zł parkingu przy ul. Dworcowej vis a vis wiaty hali targowej. 
Kilka dni temu ratusz poinformował także o rozstrzygnięciu przetargu na roboty rozbiórkowe na dworcu za 26 tys. zł. Dotyczą one m.in. szaletu znajdującego się pomiędzy dworcem a halą targową oraz części budynku obecnego dworca, gdzie miał być budowany nowy. Wybrano także wykonawcę, który miałby zbudować sieci zewnętrznych branży elektrycznej i telekomunikacyjnej. Te prace będą kosztować ponad 550 tys. zł.

Blisko hektarową działkę z dworcem autobusowym u zbiegu Alei Legionów z ul. Gen. Władysława Sikorskiego władze miasta sprzedały w grudniu ubiegłego roku za blisko 5 mln zł netto.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę