Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

ŁoKeRy najczęściej jadą ze Szmaragdowej do Ronda Solidarności

Główne zdjęcie
Żółta koszulka w rękach Marcina Jeża z BikeU

Przez 40 dni funkcjonowania Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej w systemie zarejestrowało się blisko 1500 użytkowników. Władze miasta i przedstawiciele firmy BikeU, z którą pilotażowo uruchomiono w mieście ŁoKeRy, chwalą się sukcesem. - To najlepszy pilotaż w Polsce – mówi Marcin Jeż z BikeU licząc, że do końca pilotażu liczba użytkowników będzie zwielokrotniona. Do dziś ŁoKeRy wypożyczane w Łomży były 6040 razy, co oznacza, że średnio każdy z rowerów wypożyczany był niespełna 2 razy na dobę. Takiej statystyki władze nie chcą jednak pokazywać. Podają, że najpopularniejszą trasą wybieraną przez użytkowników ŁoKera jest przejazd... ze Szmaragdowej do Ronda Solidarności.

System ŁoKeR ruszył w Łomży 28 kwietnia. Pilotaż ma trwać pół roku. W mieście do tej pory jest 11 stacji z 76 rowerami, a dziś rozpoczął się montaż dwóch kolejnych stacji, tak by w połowie czerwca osiągnąć docelową liczbę 91 rowerów, które będzie można wypożyczać. Już po pierwszych dniach funkcjonowania systemu władze miasta ogłosiły sukces chwaląc się, że do 7 maja w systemie zarejestrowało się 800 użytkowników, a 3 maja rowery ŁoKeRa wypożyczano aż 273 razy. To był rekordowy dzień także do dziś. Dwa koleje rekordy popularności to niedziela 13 maja – 233 wypożyczenia i niedziela 20 maja – 177 wypożyczeń. W dni powszednie wyniki są znacznie mniejsze. Średnia po 40 dniach funkcjonowania systemu wynosi niespełna 2 wypożyczenia roweru w ciągu doby. W prezentowanych we wtorek przez władze miasta wynikach ŁoKeR-a tych danych nie było. 
- Takich przeliczeń się nie stosuje, one nie są najważniejsze – mówi Marcin Jeż z BikeU przyznając w rozmowie, że w Bydgoszczy każdy z ich rowerów był wypożyczany średnio 8 razy na dobę. - Ale to był jeden z najlepszych wyników w Europie – zaznacza Jeż. Przekonuje, że dobowy wynik wypożyczeń rowerów w Łomży jest zbliżony do wyniku warszawskiego.   
Z prezentowanego przez wiceprezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego zestawienia wykorzystania rowerów miejskich w Łomży wynika, że z 11 dotychczas funkcjonujących stacji rowerowych najczęściej odwiedzaną jest ta przy Galerii Łomża, przy Rondzie Solidarności. Wypożyczany jest tu niemal co szósty rower systemu. Kolejne pod względem popularności stacje to „Orlik” w pobliżu Galerii Veneda i przy skrzyżowaniu ulic Sybiraków ze Szmaragdową. Najpopularniejszą trasą wybieraną przez użytkowników ŁoKera jest przejazd... ze Szmaragdowej do Ronda Solidarności.
Rowery wypożyczane są najczęściej popołudniami i wieczorami – najwięcej w godz. 18.00 -19.00. Wśród 1477 zarejestrowanych dotychczas użytkowników jeden rowery wypożyczał już ponad 90 razy. Prezentując wyniki zapowiedziano, że otrzyma on specjalną żółtą koszulkę lidera. Zapowiedziano także, że każdy kolejny 50 użytkownik rejestrujący się w systemie otrzymał białą koszulkę i 300 darmowych minut do wyjeżdżenia.   
Zapowiedziano także wprowadzenie do systemu jednego tandemu, czyli roweru dla dwóch osób.

Za uruchomienie systemu ŁoKeR, przygotowanie terenu i wynajęcie trzech stacji, władze miasta zapłaciły niemal równe 200 tysięcy złotych, a blisko 150 tys. zł mają zapłacić trzy miejskie spółki MPWiK, MPEC i ZGO, które sponsorują po jednej dodatkowej stacji. Resztę stacji (7) w pilotażu „wykupili” przedsiębiorcy.

Foto: Żółta koszulka w rękach  Marcina Jeża z BikeU
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę