Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czy studiowanie dwóch kierunków jest opłacalne?

Coraz więcej osób kończy na studiach wyższych dwa kierunki, uzyskując tym samym dwa tytuły magistra. Czy taka dwutorowa droga ma sens i przełoży się w przyszłości na realne zyski? Czy studiowanie dwóch kierunków jest opłacalne?

Dla dwa kierunki będą najlepsze?

Wszystko zależy od punktu widzenia. Jeśli chodzi o nas samych i mamy głód wiedzy, na pewno będziemy czuć satysfakcję. Jak jednak wygląda to z punktu widzenia pracodawcy? Większość potencjalnych szefów twierdzi, że doceniają osoby, które ukończyły dwa kierunku i więcej. Według nich świadczy to o zaradności, dobrej organizacji pracy i inteligencji.

Takie osoby dobrze rokują na przyszłość, dlatego każda firma chce mieć je w swojej kadrze. Jeśli więc skończyliście dwa kierunku studiów, chwalcie się tym przed swoim przyszłym pracodawcą. Jeśli tego nie doceni, prawdopodobnie nie jest to miejsce dla was.

Wybór dwóch kierunków nie jest jednak taki prosty. Przede wszystkim warto rozważyć, czy poza ambicjami sprostamy też wymaganiom formalnym, czego przykładem jest ułożenie wszystkiego w zgrabny kalendarz, jaki uwzględni też czas na naukę i odpoczynek. Dlatego przy studiowaniu dwóch kierunków jednocześnie warto zastanowić się, czy potrafimy dobrze się organizować. To klucz do ukończenia dwóch fakultetów w terminie i bez zaległości, bo te, jak wiemy, potrafią ciągnąć się miesiącami.

Najczęściej wybierane są stosunki międzynarodowe

Jednym z najczęściej wybieranych „drugich kierunków” stały się stosunki międzynarodowe. Studia te są powszechne i przystępne pod względem merytorycznym. W Warszawie stosunki międzynarodowe oferuje Grupa Uczelni Vistula, jedna z najbardziej rozpoznawalnych prywatnych szkół wyższych w kraju. Innymi, często wybieranymi kierunkami uzupełniającymi są: administracja, turystyka i rekreacja czy zarządzanie czy marketing.

Plusy studiowania dwóch kierunków

Wracając do studiowania dwóch kierunków jednocześnie, ma to swoje plusy i minusy, na podstawie których możesz stwierdzić, czy ci się to opłaca.

Zacznijmy od plusów:

  • organizacja czasu – nawet jeśli już posiadasz tę umiejętność, podwójne studia wyniosą cię do poziomu mistrza w organizacji czasu i samodyscypliny – a przynajmniej tak powinno być. Bez tego może być ciężko, więc tych dwóch cech po prostu musisz się nauczyć. To wiąże się niestety z pewnymi wyrzeczeniami (nie pójdę na koncert, nie wyjdę na mecz), ale wszystko z czasem się zwraca;

  • atrakcyjne CV – dwa kierunku w twoim Curriculum Vitae wyglądają znacznie lepiej niż jeden i każdy zwróci na nieuwagę. A lepsze CV staje się większą szansą na zatrudnienie, bez względu na to, gdzie aplikujesz. Dzięki temu potencjalny pracodawca ma cię za osobę bardziej odpowiedzialną, a takich pracowników właśnie firmy poszukują;

  • więcej umiejętności – szersze kwalifikacje sprawiają, że potrafisz łączyć ze sobą różne dziedziny i znajdować rozwiązania w nieoczekiwanych miejscach, jesteś osobą bardziej otwartą oraz masz szerszą wiedzę teoretyczną niż studenci jednego kierunku. To przewaga na rynku pracy.

Wady studiowania dwóch kierunków

Wady studiowania dwóch kierunków jednocześnie są bardziej prozaiczne, dlatego można podejść do nich z większym dystansem. W końcu studiujemy po to, by mieć lepszą pracę w przyszłości.

Wady dwóch kierunków:

  • dezorientacja – jeśli nie potrafisz dobrze zorganizować sobie czasu, prędzej czy później, szczególnie w sezonie egzaminów, dopadnie cię dezorientacja spowodowana nadmiarem notatek i książek do nadrobienia;

  • trudna sesja – oczywiście, tak czy owak, sesja będzie trudniejsza, bo możesz mieć nawet dwukrotnie więcej egzaminów. Nie wszyscy prowadzący zajęcia podchodzą do tego z wyrozumiałością;

  • zmęczenie i wyrzeczenia – niestety, dwa kierunku muszą męczyć bardziej niż jeden, niezależnie czy uczysz się dniami i nocami, czy tylko przed sesją. Wiążą się też one z seriami wyrzeczeń, co możesz potraktować jako wstęp do dorosłości.

tekst płatny

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę