Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Zakochani Leon i Halinka za drzewami przed blokiem

O poranku przy ścianie szczytowej bloku Polowa 35 stały rusztowania, po południu znikły, a oczom młodzieży powracającej ze szkół do domów ukazali się ich rówieśnicy sprzed 100 lat. - Wyglądają, jakby brali ślub: zwróceni twarzami do siebie, wpatrzeni i trzymający się za ręce... - opisuje Kinga Litwińska, 17-latka z Jedwabnego, przed muralem autorstwa Rafała Roskowińskiego z Gdańska. - Nad nimi wstęga ślubna, unoszona przez dwa gołąbki, i bluszcz romantycznie oplatający obraz od góry... Kto zainteresuje się historią Leona Kaliwody i Halinki Januszkiewicz, może poczytać o nich w Internecie. Tragiczna miłość dziewczyny do 20-latka, którego Niemcy zabili 11. listopada 2018.

Kinga historią interesuje się średnio, jak to sama określa, a jej rówieśniczka Justyna Boryszewska jeszcze mniej. Jednak obie w 6-stopniowej skali szkolnych ocen wystawiają malarzowi muraliście 5 za dzieło koncepcyjnie przemyślane, symbolicznie umotywowane, konstrukcyjnie i kolorystycznie dopracowane – chociaż w pobliżu bloku nie widać całości obrazu o wysokości czterech pięter, to z różnych stron, przy zmianie kąta patrzenia i odległości malowidło naścienne ukazuje coraz to nowe walory. Przede wszystkim, koncepcja: ażeby tragiczna miłość młodych wpisała się w pejzaż miasta, gdzie na ul. Sienkiewicza w dniu odzyskania Niepodległości młodziutki Leon, komendant Polskiej  Organizacji Wojskowej i drużyn harcerskich próbował rozbrajać niemiecki patrol. Cudownie sceny sprzed stulecia opisała red. Maria Kaczyńska w zbiorze reportażu historycznego, który czyta się jak literaturę sensacyjną, „Romeo i Julia z Łomży”. Wychodzący z tej ulicy na Polową będą mieć dobry widok na mural, w części przysłonięty przez DPS i drzewa, gdzie na złotym tle u góry zwróceni ku sobie twarzami zakochani patrzą sobie głęboko w oczy. - Twarze mają smutne, jakby zaskoczone – analizuje Justyna. Niełatwo połączyć mnogość faktów na ścianie, relacji postaci, tym bardziej że na dole z półprofilu umieszczone są dwie o niebo większe twarze wojskowych: dziewczyny i chłopca w mundurach, zielonych, z plamami i liniami maskującymi. Młodzi XXI wieku wydają się podobni łudząco do Polaków sprzed stulecia, podobni ludzkimi uczuciami i namiętnościami, wierni tradycji.

W młodzieńczej scenie miłości tyle tajemniczości
To klamra symboliczna w czasie i miejscu pomiędzy pokoleniami walczącymi o wolność i wolności dziś strzegącymi. Współczesne dziewczęta nie chcą wycinania pięciu drzew, mimo że przesłaniają obraz. Tłumaczą, że to nawet i lepiej, bo można za każdym razem odkryć inny fragment, nie znudzi się za szybko idącym tędy do pracy, szkoły, bursy, na zakupy czy na spacer. Patrycja Chrzanowska  z Nowogrodu zastanawia się, czy tej lokalizacji nie wskazano celowo, aby sąsiadowała z miejscem historycznym i stanowiła dla wydarzeń 1918 i 1919 r., gdy zrozpaczona Halinka nad grobem Leona na starym cmentarzu – stąd bluszcz... - w styczniu targnęła się samobójczo na osamotnione życie. Z Andżeliką Marchewką z Jeziorka wracają myślami do tajemnic miłości w cieniu tajemnicy śmierci. Bartoszowi Szablakowi z Kolna – jak twierdzi – zdecydowanie nie podoba się to umiejscowienie, gdyż przechodniom nie będzie chciało się zadzierać tak wysoko głowy ani przedzierać wzrokiem przez zieloną gęstwinę liści. Obraz młodzieży się podoba: wystawiają piątki i szóstki. Wymieniając się wrażeniami i spostrzeżeniami, podziwiają kunszt malarski Rafała Roskowińskiego, zastanawiają się nad jakby za wczesną, zakazaną miłością, która dopiero po latach ujrzała światło dzienne i stała się tematem sztuki. Justyna obstaje przy skrywanej refleksji, że artysta i mecenas – Urząd Miejski w Łomży – celowo tej scenie nadali tyle tajemniczości. Aby intrygowała wyobraźnię, inspirowała umysły i poruszała serca. Aby nie zapomnieć o milionach ofiar wojen za wolność i niepodległość...

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę