Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

To nasz bohater

Główne zdjęcie
Zbigniew Zalewski i ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafi Krzyża Świętego w Łomży

70 lat temu, 25 maja 1948 r., strzałem w tył głowy w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zabity został rotmistrz Witold Pilecki. Dziś w Łomży przy ulicy noszącej jego imię zostanie wmurowana kapsuła czasu z aktem erekcyjny pod pomnik bohatera. Ten będzie miał niemal trzy metry wysokości i zostanie odsłonięty w przyszłą niedzielę 3. czerwca. Pomysł, aby rotmistrz Pilecki miał w Łomży swoją ulicę i pomnik narodziły się w środowisku Bractwa Krzyża Świętego przy parafii Krzyża Świętego. - Te inicjatywy są po to, aby promować takie postacie jak rotmistrz Pilecki czy ks. Jerzy Popiełuszko, aby młode pokolenie miało takie wzorce i czerpało z nich – mówi ks. kan. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży.

Witold Pilecki (1901-1948) był polskim żołnierzem z czasów II wojny światowej. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, a po jej klęsce współorganizował Tajną Organizację Wojskową, która później została włączona do struktur Armii Krajowej. W 1940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do Auschwitz, gdzie zakładał grupy konspiracyjne i przekazywał meldunki o sytuacji w obozie. Przebywał tu do 1943 roku i zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK. Brał udział w powstaniu warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie (Łambinowicach) i Murnau. Po zakończeniu II wojny światowej otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Aresztowany 8 maja 1947 roku, torturowany i postawiony przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. Skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.

W Łomży rotmistrz Pilecki patronem ulicy został w 2014 roku. Jak wspomina Zbigniew Zalewski, jeden z zaangażowanych w upamiętnienie w mieście bohatera, wówczas udało się to osiągnąć „nie bez kłopotów”.  Witold Pilecki został patronem ulicy stanowiącej przedłużenie ul. Przykoszarowej w kierunku ul. Spokojnej. Teraz przy tej ulicy, na działce firmy Fargotex, ma stanąć pomnik. 
- Wydawało się, że to będzie największym problemem, ale prezes Józef Kosiorek na naszą prośbę opowiedział po 5 – 10 sekundach namysłu: „oczywiście, przecież to nasz bohater” - mówi Zalewski podkreślając, że przy planowaniu i realizacji tego pomnika „za każdym razem trafialiśmy na absolutną życzliwość i pomoc każdego, do kogo się zwróciliśmy”. 
Pomnik zaprojektował Tadeusz Babiel, a wykonawcą jest łomżyńska firma Szybas, ale inicjatorzy podkreślają, że zaangażowanych było wiele więcej osób i firm także m.in. Mackiewicz, ŁPRI, MPGKiM. Jako przykład życzliwości Zalewski wskazywał firmę Zet Stone, która dostarczyła dużą płytę granitową, na której stanie pomnik. - Początkowo wycena była jak z cennika, ale gdy dowiedzieli się po co nam ta płyta, to cena spadła do 1 zł + vat – mówił Zalewski dziękując wszystkim za życzliwość, wsparcie i pomoc.

Łomżyński pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego będzie miał blisko trzy metry wysokości. To ustawiony na granitowej płycie cokół z betonu, na którego szczycie znajduje się flaga wykonana z blachy nierdzewnej. Dziś po mszy świętej w kościele Krzyża Świętego o godz. 18.00, której przewodniczył będzie biskup Tadeusz Bronakowski, odbędzie się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego w przygotowane już fundamenty, na których zostanie ustawiony pomnik bohatera. Uroczyste jego odsłonięcie ma się odbyć w przyszłą niedzielę 3. czerwca.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę