Władza zarobi mniej
Od 1 lipca 2018 r. o 1/5 spadną pensje wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków. Podczas wczorajszego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów.
Wspomnianą nowelizację ustawy posłowie przegłosowali w czwartek po godzinie 23. Za głosowało 240 posłów w tym 226 z klubu PiS. Posłowie opozycji generalnie nie brali udziału w głosowaniu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu i jeśli nie będzie zmieniana, aby wejść w życie musi uzyskać podpis od prezydenta RP Andrzeja Dudy. W przypadku poborów samorządowców właściwie już nic nie można zrobić. Przyjęte przez rząd wczoraj rozporządzenie wchodzi w życie 19 maja 2018 r., natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.
CIR informując o przyjęciu rozporządzenia podało, że wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach – tak jak w przypadku posłów i senatorów – oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego podlega ono społecznej ocenie i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym.
Rozporządzanie przewiduje obniżenie – średnio o 20 proc. – minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania, a więc dotyczy także zastępców wójta czy prezydenta.
W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk.