Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Olbrzymie donice w kolorach Łomży z kwiatami na 600-lecie

Na Starym Rynku, przy placu Tadeusza Kościuszki i skrzyżowaniu alei Legionów z ulicą generała Władysława Sikorskiego stanęły kompozycje z trzech wielkich donic w kolorach łomżyńskiej flagi, w których pracownice Zakładu Dróg i Zieleni posadziły kannę i surfinię. Na lampach przy ulicach Dwornej i Henryka Sienkiewicza oraz placu Jana Pawła II zawieszono wysoko kwietniki. Na swoją kolej poczeka ogromny kobierzec kwiatowy na Muszli. Jego słuszne rozmiary będzie dobrze widać przy ulicach Zjazd i Rybaki od strony starego mostu: kwietnik ma 56 m długości i 11 m wysokości. To elementy dekoracji na 600-lecie nadania praw miejskich Łomży 15. czerwca 1418 przez władcę Mazowsza księcia Janusza I Starszego.

Z okazji 600-lecia zakupionych zostało pięć kompletów olbrzymich donic: najwyższa żółta sięga do piersi mężczyzny, średnia niebieska do pasa, najniższa czerwona do uda. Na Starym Rynku zostały umieszczone przy kamieniczkach od strony Farnej i Giełczyńskiej, na placu Kościuszki – od strony Pięknej i Długiej. Natomiast kwietniki napowietrzne będą zamontowane również na Starym Rynku, Farnej i Długiej. Do takiej dekoracji ulic na wiosnę, lato i wczesną jesień mieszkańcy przywykli od kilku lat, ale kwietnika o powierzchni około 600 metrów kwadratowych jak na Muszli – dotychczas w Łomży nie widzieli. - Nasadzenia na skarpie zaczniemy pod koniec tygodnia lub w następnym tygodniu – zapowiada Joanna Żołna – Ziemba, zastępca kierownika Zakładu Dróg i Zieleni. - Prace ogrodnicze są specyficzne, zależą w dużej mierze od pogody. Mam nadzieję, że nie będzie padał, kiedy przystąpimy do sadzenia tysięcy aksamitek, szałwii i begonii. Utworzą one napis „Łomża” z datami wielkiego jubileueszu oraz herbem miasta nad Narwią.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę